Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Foto archiv, Právo

Bouračka v cizině vás může dostat i za mříže

Dovolená s vlastním autem v cizině se může rázem proměnit v děsivou byrokratickou a finanční můru, byť se třeba jedná jen o promáčknuté plechy. Ten, kdo nezná v dané zemi místní úřednický folklór, se může snadno ocitnout v situaci jako nahý v trní. Stačí i díky jazykové bariéře v dobré víře druhé straně dát do ruky své doklady nebo něco podepsat, a už se to bere jako uznání viny. V některých zemích policie nekompromisně zabaví auto i papíry nebo vás zavře, dokud nezaplatíte škodu.

Ilustrační foto. Foto: Foto archiv, Právo
Bouračka v cizině vás může dostat i za mříže

Jen Česká pojišťovna eviduje každoročně zhruba jedenáct tisíc dopravních nehod českých turistů v zahraničí. Do pasti se letos dostala například řidička z Brna, do které na cestě do Chorvatska naboural Maďar.

 

Nikdy nepodepisujte žádný dokument, kterému nerozumíte. Při jakékoliv dopravní nehodě ihned zavolejte asistenční službu své pojišťovny.
Václav Bálek, Česká pojišťovna

 

Sepsali záznam o dopravní nehodě, ale v maďarštině. Žena text podepsala i přesto, že mu nerozuměla. Při návratu domů a jednání s pojišťovnou ale zjistila, že podpisem stvrdila, že viníkem nehody je ona, přestože zjevným viníkem byl maďarský řidič.

„Nikdy nepodepisujte žádný dokument, kterému nerozumíte. Při jakékoliv dopravní nehodě ihned zavolejte asistenční službu pojišťovny, která vám pomůže,“ řekl Právu Václav Bálek z České pojišťovny (ČP).

Neplatit nic v hotovosti

Vzpomíná na českého řidiče, který v Německu naboural do Rumuna. Ten ho přemluvil, aby mu škodu zaplatil hotově na místě. „Český řidič pak peníze požadoval v rámci povinného ručení na pojišťovně, ale o zaplacení na místě nehody neměl doklad,“ dodal Bálek.

Podle něho by motoristé neměli nikomu platit škodu v hotovosti, protože povinné ručení v zahraničí potvrzuje zelená karta.

Než vyrazíte za hranice, pečlivě si prostudujte nejen dopravní předpisy států, jimiž projíždíte, ale mějte také u sebe raději dvě zelené karty (originál a kopii), aby se vám pak nestalo, že po nehodě vám kartu seberou, a domů už byste se vraceli bez ní, čímž byste riskovali další vážné potíže při případné silniční kontrole, neboť byste policii nemohli doložit, že je auto řádně pojištěno.

Platnost zelené karty

Před cestou si nejdříve ověřte, jakou územní platnost smlouvy k povinnému, případně havarijnímu pojištění máte. Povinné ručení platí na území podle zelené karty, u havarijního pojištění to bývá většinou Evropa, ale sjednat si lze jen území ČR. Pokud nemáte sjednané celoroční havarijní pojištění, může pro vás být řešením krátkodobé havarijní pojištění.

Povinné ručení nebo havarijní pojištění vždy kryje zdarma určitý rozsah asistenčních služeb, ale nabídky jednotlivých pojišťoven se liší. Některé pojišťovny práci mechanika na místě nehradí nebo pouze do určité výše.

„Ať už budete viníkem nebo poškozeným, oznamte nehodu policii. Pokud policie nehodu nebude prošetřovat, vyplňte formulář Záznam o dopravní nehodě. Vyfotografujte místo nehody, poškozené vozidlo, všechny ostatní způsobené škody,“ zdůrazňuje Andrea Lovasová z ČP.

Záznam o dopravní nehodě

Pokud jste v roli poškozeného a škoda bude hrazena z povinného ručení viníka, napište si jeho jméno, adresu a registrační značku vozidla a zjistěte si, u které pojišťovny je pojištěn. Pokud nehodu zaviníte vy, bezprostředně po nehodě, nejlépe ještě v době pobytu v zahraničí, kontaktujte příslušnou národní kancelář povinného ručení a dohodněte se s ní na dalším postupu. Kontaktní údaje jsou uvedeny na www.cobx.org.

Pro záznam o dopravní nehodě zkuste použít tiskopis v jazyce země, kde škoda nastala, nebo v jazyce dalšího účastníka nehody. Nebudete-li jej mít k dispozici, nevadí, použijte svůj v češtině, který byste měli vozit všude s sebou jako součást vybavení vozu. Vyplňte čitelně všechny body, volná pole proškrtněte.

Nezapomeňte uvést všechny svědky nehody, označit místa poškození vozidel, vyplnit součet označených políček, určit vozidla a označit hlavní a vedlejší silnice, uvést počet příloh. A to nejdůležitější na konec – záznam musí být podepsán všemi účastníky nehody!

„Všechny kopie se musí shodovat, nic proto nedoplňujte dodatečně. A nepodepisujte nic, čemu nerozumíte, případně doplňte své vyjádření v češtině,“ upozorňuje Zdeněk Dvořák z České pojišťovny.

Co s poškozeným vozidlem

Počítejte s tím, že policie v některých státech může nařídit odtah vašeho poškozeného nebo porouchaného vozidla z důvodu zajištění bezpečnosti provozu, nebo když dojde ke zranění řidiče a jeho transportu do nemocnice. V tom případě si od policie zajistěte dokument o šetření události.

Pravděpodobnější však je, že si odtah vozidla budete zajišťovat přes asistenční službu své pojišťovny, případně si vozidlo necháte v zahraničí opravit. V případě opravy vozidla pořiďte fotodokumentaci škody, ve které nesmí chybět dvě úhlopříčné fotografie vozidla jako celku, registrační značka, VIN vozidla a detaily poškozených částí vozidla.

Nezapomeňte si převzít fakturu od zahraniční opravny a zdokumentovat poškozený díl. Je-li to vzhledem k velikosti náhradního poškozeného dílu možné, dopravte jej zpět do ČR.

Asistenční služba

První pomocnou rukou jsou asistenční služby, které bývají součástí každé smlouvy o povinném ručení i havarijním pojištění. Kontaktujte je co nejdříve přímo z místa události. Operátor bude při hovoru potřebovat číslo vaší pojistné smlouvy, RZ vozidla, popřípadě jeho VIN. V případě poškození vozidla asistenční služba pomůže s odtahem do nejbližšího autorizovaného servisu. S asistencí můžete počítat i v případě potřeby sešrotování vozidla, nebo jeho uskladnění a následného odtahu do ČR.

Po návratu z ciziny neprodleně telefonicky informujte o nehodě pojišťovnu.

Specifické postupy po nehodě v zemích letní dovolené
Chorvatsko
Všechny nehody musí být hlášeny policii. Jestliže je při nehodě poškozeno vozidlo z cizí země, jeho řidič musí od policie obdržet protokol. Jakékoli odstranění vozidla z místa nehody před příjezdem policie by bylo považováno za přestupek. Strany, kterých se to týká, jsou vyzvány k soudnímu slyšení do 24 hodin od nehody. Rozhodovací líčení se koná týž den a jakákoli pokuta musí být zaplacena okamžitě.
Slovinsko
Při nehodě je třeba zavolat policii a vyžádat si písemnou zprávu, která je při návratu přes hranice vyžadována s ohledem na poškození vozidla. Zahraničním řidičům, kteří odmítnou zaplatit pokutu, může být zabaven jejich cestovní pas a ostatní dokumenty a mohou být předvoláni před soud.
Maďarsko
Nehody se zraněnými osobami musí být hlášeny policii. Policie vydá prohlášení, které musí řidič předložit při odjezdu z Maďarska. V případě, že návštěvník způsobil dopravní nehodu a jejím účastníkem je maďarský občan, je nezbytné ohlásit nehodu Asociaci maďarských pojišťoven.
Španělsko
Předání zelené karty, řidičského průkazu nebo technického průkazu druhé straně znamená uznání vlastní viny. V případě nesouhlasu se zaviněním si vyžádejte tyto doklady od protistrany.
Rumunsko
Vždy mějte u sebe originál zelené karty. Při dopravní nehodě policie odebírá řidičský průkaz i technický průkaz přímo na místě. Viník může být přinucen zaplatit škodu za poškozené vozidlo ihned na místě, jinak hrozí zatčení do zaplacení škody.
Německo a Rakousko
Policie může nařídit odtah vozidla.
Velká Británie
Kruhový objezd se projíždí vnitřním pruhem, ve vnějším pruhu mohou jet pouze vozidla, která odbočují na nejbližším sjezdu.
Itálie
U sporných dopravních nehod vždy přivolejte policii. Pokud není určen viník dopravní nehody, je míra zavinění 50 na 50. Každý účastník má pak právo na náhradu 50 % vynaložených nákladů na opravu. Pokud není nehoda šetřena policií, vždy uveďte svědky nehody. Policie může nařídit odtah vozidla.
Francie
V případě nesouhlasu se zaviněním a nešetření nehody policií je každý účastník 100% odškodněn z povinného ručení druhé strany. Policie může nařídit odtah vozidla. Na obchvatu kolem Paříže mají přednost vozidla, která se na obchvat napojují. Vozidlo jedoucí po obchvatu tedy musí dát přednost zprava.
Zdroj: ČP, ABA
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků