Pro dvě třetiny lidí jsou už letošní dovolené jen vzpomínkou, přičemž české domácnosti za ně nejčastěji utratily částku mezi pěti až deseti tisíci korunami, v průzkumu Equa bank to zmínilo 30 procent lidí.

Někteří se však nebáli tzv. plácnout přes kapsu, například každá devátá domácnost utratila dvojnásobek (deset až patnáct tisíc korun) a každá dvanáctá pak vydala částku mezi třiceti až padesáti tisíci korunami.

V průměru pak letošní náklady na dovolenou přišly domácnosti na 14 900 korun, podle průzkumu stejně jako v loňském roce.

Bezpečnostní situace zamávala s plány Čechů

Češi se však letos při výběru dovolenkové destinace nechali ovlivnit bezpečnostní situací ve světě. Při plánování kam vyrazit se osm z deseti Čechů přiznalo, že ji bralo v potaz. Nejobávanějšími destinacemi jsou pak Istanbul, Turecká riviéra, Tel Aviv či Hurghada.

Polovina dotázaných proto raději trávila volné dny v Česku nebo na Slovensku a zhruba tři z deseti Čechů cíleně do nebezpečných zemí necestovali. Jen necelá čtvrtina lidí se otázkou bezpečnosti při výběru dovolené vůbec nezabývala.

Výsledky zářijového průzkumu tak víceméně potvrdily závěry předdovolenkového průzkumu pojišťovny Direct, který na částečnou změnu cestovatelských preferencí a zvyků ukázal. Polovina respondentů se totiž svěřila, že buď stráví dovolenou v Česku, nebo pojede do bezpečné zahraniční destinace.

ČTĚTE TAKÉ
Čtvrtina Čechů se bojí cestovat, kvůli bezpečnosti raději stráví dovolenou doma

Jen procento lidí se zadlužilo

„Ačkoli Češi letos vybírali dovolené především podle bezpečnostní situace ve světě, investovali do nich stejné peníze jako loni, a to i přesto, že se nakonec rozhodli zůstat třeba v tuzemsku. Šest z deseti Čechů spořilo na dovolenou pravidelně v průběhu celého roku, zhruba třetina pak hradila dovolenou z jedné výplaty,” doplnil Jakub Pavel z Equa bank.

Podle něho je navíc znát, že Češi jsou v zadlužování stále zodpovědnější. Dovolenou na úvěr si pořizuje jen malé procento Čechů, podle průzkumu jen jeden ze sta. Pavel dodal, že lidé se raději zadlužují kvůli pořízení zboží dlouhodobé spotřeby.

Delší dovolené nefrčí

Na dovolenou Češi nejčastěji jezdí na týden (31 procent). Čtvrtina lidí si dokonce nedopřeje dovolenou delší než pět dní. Jen pětina z nás naopak na dovolené stráví deset nebo i 14 dní. Delší dovolenou než dva týdny si už dopřávají jen pouhá tři procenta Čechů.

Dvě třetiny Čechů také preferují častější a levnější dovolené. Proto si dvě třetiny z nich ještě letos dopřejí další volno, a to na podzim nebo koncem roku během vánočních svátků.