Index IFO v září dosáhl hodnoty 106,8 bodu, což je o desetinu lepší výsledek než v minulém měsíci a údaj převyšující většinový konsenzus ekonomů.

Přestože německá čísla dokázala příjemně překvapit, jedná se v posledních dnech spíše o světlou výjimku. Ostatní výsledky z Evropy totiž v tomto týdnu častokrát končily hluboko za očekáváními.

Například podle čtvrtečních zveřejněných výsledků aktivity ve výrobním sektoru v září výroba v eurozóně sice pokračovala v expanzi, ta byla ale nejslabší od začátku letošního roku.

Podobným útlumem začíná procházet navíc také sektor služeb, který se na HDP podílí z více než dvou třetin. Znepokojení vyvolala i čísla o tempu růstu nových objednávek, která Eurostat zveřejnil ve středu. Jejich objem se totiž v červenci meziměsíčně snižoval o 2,4 procenta, což byl dvojnásobně horší výsledek, než jaké byly původní odhady.

Největšího propadu se dočkaly zejména objednávky ze zahraničí, což je výsledem zpomalující americké ekonomiky. Byl to přitom právě její růst z první poloviny roku, který se stal jedním z hlavních motorů oživení v eurozóně.

Že by mohly nové objednávky (a s nimi i výrobní aktivita) klesat i do dalších měsíců, naznačuje nejen stále se zhoršující situace ve Spojených státech, ale zejména kurz společné evropské měny, která jen od června na páru s dolarem zpevnila o více než 13 procent.

Dluhová krize zatím neodezněla

Zpomalování ekonomického růstu je však pouze jedním problémem, se kterým by se eurozóna mohla do budoucna potýkat. Druhým, a mnohem závažnějším, je situace na dluhopisovém trhu, kde v minulých dnech opět výrazně klesla důvěra v dluhopisy některých členských zemí eurozóny.

Například výnosy z irských státních dluhopisů s desetiletou splatností v pátek dosahují 6,3 procenta a jsou nejvyšší od vzniku eurozóny. Přispěl k tomu nečekaný návrat Irska do recese, když se jeho HDP v druhém čtvrtletí propadlo o 1,2 procenta, společně s výroky irského ministra financí, podle kterého budou muset věřitelé zestátněné banky Anglo Irish Bank „sdílet ztráty“ společně s irskou vládou.

Ta se rozhodla sanovat irský bankovní sektor, díky čemuž by mohl schodek státního rozpočtu dosahovat v tomto roce až 25 procent HDP.

Cena zajištění se proti riziku bankrotu Irska proto v tomto týdnu vystoupala na historické maximum a je skoro dvojnásobná v porovnání s letošním květnem, kdy v Evropě vrcholila dluhová krize. Výrazného růstu se v týdnu dočkala také cena zajištění proti bankrotu Portugalska, která je nyní jen těsně pod květnovými rekordy.

Evropská měna pokračuje v posilování

I přes veškeré problémy, se kterými by se eurozóna do budoucna mohla potýkat, ale evropská měna v tomto týdnu dokázala na páru s dolarem zpevňovat, když se v průběhu pátečního odpoledne prodávala na úrovni 1,34 dolaru za euro.

K tomu však spíše než síla eura přispívá nedůvěra v americký dolar, který je již několik týdnů pod silným prodejním tlakem z důvodu obav, že by americká centrální banka (Fed) mohla již brzy přistoupit k opětovnému rozvolnění měnové politiky.

Tyto obavy Fed v tomto týdnu sama podpořila, když na svém úterním zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny na 0,25 procenta. Své rozhodnutí ale doprovodila komentářem, ve kterém uvedla, že tempo růstu spotřebitelských cen neodpovídá jejím představám, a proto je připravena v případě nutnosti dalšími opatřeními podepřít americkou ekonomiku.