Hlavní obsah
Ilustační foto Foto: http://www.istockphoto.com

V jaké kondici jsou Spojené státy americké?

USA v pátek zveřejnily informace o růstu HDP za druhé čtvrtletí roku 2012. Zdá se, že výkonnost americké ekonomiky své tempo pomalu zvolňuje a bude se jen velmi těžko prát se svým úhlavním nepřítelem, nezaměstnaností.

Ilustační foto Foto: http://www.istockphoto.com
V jaké kondici jsou Spojené státy americké?

Ekonomický růst USA za sledované období duben – červen dosáhl úrovně 1.5 procenta ve srovnání s růstem 1.9 procenta v předchozím kvartálu.

Další kolo měnového uvolňování?

Rozhodující bude, jaký postoj k těmto výsledkům zaujme příští týden americká centrální banka. Investoři stále doufají, že pomalejší tempo růstu ekonomiky by mohlo bankovní radu přesvědčit k přijmutí dalšího kola kvantitativního uvolňování. Věří, že FED bude následovat ECB poté, co Evropská centrální banka ve čtvrtek přislíbila euru svoji plnou podporu.

Co je důvodem poklesu HDP?

Ekonomiku USA táhne dolů zejména trh nemovitostí, který je Achillovou patou americké ekonomiky již šestým rokem. Tamní hospodářství kromě toho také zraňuje nižší domácí spotřeba, jelikož Američané nejsou ochotni v obchodech utrácet více než je nutné. Sužuje je strach ze situace na trhu práce a obavy z negativního vlivu krize v Evropě na tamní hospodářství.

Nízký apetit spotřebitelů utrácet peníze, potvrzuje také skutečnost, že firma Procter & Gamble, největší světový výrobce spotřebního zboží, snížila výhled svých budoucích zisků, podobně jako to byla nucena udělat i firma UPS, známý přepravce zásilek.

Vývoj HDP za poslední období také negativně ovlivnily úspory státu. Vládní výdaje, jakožto jedna ze složek HDP, klesly o 2,2 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků