Situace je o to složitější, že ekonomické indikátory nedávají jasný signál, jestli USA skutečně potřebují další kolo měnového uvolňování nebo ekonomické jádro není až natolik poškozené a dokáže se vyléčit působením volné ruky trhu. Kromě toho je Ben Bernanke vystaven obrovskému tlaku finančních trhů, které svými pohyby dávají jednoznačně najevo, co od něho očekávají. Rozhodnutí tedy není jednoduché, protože nalití více peněz do ekonomiky sice krátkodobě přináší pozitivní účinky, dlouhodobě je ale spojeno s negativním jevem, a to inflací.

Ekonomický růst těsně pod 2 procenta a kolem 100 000 nově zaměstnaných lidí měsíčně jsou ukazatele, dle kterých ekonomika není jednoznačně na cestě k ozdravování, ale ani k recesi. Kdyby měsíční počet nových pracovních míst byl pod 100 000 nebo indikátory naznačovaly deflaci, pak by bylo rozhodnutí v prospěch podpory ekonomiky novými penězi jednoznačné.

Ben Bernanke již několikrát naznačil, že rozhodným indikátorem pro něj je nezaměstnanost. Příští pátek bude publikována nejaktuálnější zpráva o stavu trhu práce v USA. Den předtím bude zasedání ECB, na kterém by měl M. Draghi poté, co zrušil svoji účast v Jackson Hole, představit svůj plán nákupu dluhopisů problematických zemí.

Zvážíme-li tedy tyto okolnosti, je možné, že šéf FEDu dnes opět nedá jednoznačný signál. Určitě možnost měnového uvolňování nepopře, protože by tím šel sám proti sobě a vyvolal by na trzích obrovské zklamání. Na druhé straně je pravděpodobné, že se bude snažit trhy udržet slovními intervencemi v naději, že QE3 je možné, s definitivním rozhodnutím bude ale pravděpodobně čekat až na kroky ECB. 

Klíčové body, které bude třeba dnes v proslovu sledovat, jsou jak se Bernanke dívá na lepší srpnová data nezaměstnanosti a co si myslí o potenciálním přínosu dalšího uvolňování pro REÁLNOU americkou ekonomiku. Šéf FEDu by se také mohl zmínit o využití jiných způsobů monetární podpory, než je nákup dluhopisů. Například prodloužení nízkých úrokových sazeb do roku 2015 nebo navázání jejich výše na vývoj určitých ekonomických indikátorů.