Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Zmrzačil se v práci a firma zanikla, rentu mu musí vyplácet stát rozhodl soud

Člověk, který se před dvaceti lety nebo dřív zmrzačil při výkonu svého povolání a jeho zaměstnavatel mu přestal vyplácet rentu, protože zkrachoval, má nárok na její výplatu od státu. K takovému závěru dospěl královéhradecký krajský soud, když posuzoval případ muže, jenž úraz s trvalými následky utrpěl v polovině 80. let ve službách společnosti, která letos zanikla.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Zmrzačil se v práci a firma zanikla, rentu mu musí vyplácet stát rozhodl soud

Rozhodujícím datem pro nárok na výplatu renty je první leden 1993. Od té doby se musí zaměstnavatelé ohledně náhrad škody za pracovní úrazy nebo nemoci z povolání ze zákona pojišťovat. Pokud tedy někdo utrpěl pracovní úraz nebo onemocněl z povolání později, jeho případ je už záležitostí pojišťoven.

Komu však podle starších norem vyplácel rentu zaměstnavatel a ten po letech zkrachoval, může se obrátit přímo na ministerstvo práce a sociálních věcí, jež tuto povinnost automaticky přebírá.

Soud letos řešil případ někdejšího zaměstnance pardubické akciové společnosti Továrny mlýnských strojů.

Společnost skončila bez majetku

Muž, který v továrně pracoval 25 let až do roku 1993, utrpěl pracovní úraz koncem roku 1984. Od té doby mu firma formou renty dorovnávala plat na úroveň, jakou měl před úrazem a rentu mu vyplácela i po jeho odchodu do důchodu. Peníze však přestaly chodit v květnu 2009 s tím, že společnost nemá žádný majetek.

Firma se o rok dřív ocitla v likvidaci, poté v konkurzu a letos v lednu byla definitivně vymazána z obchodního rejstříku. Bývalý zaměstnanec zažaloval společnost o necelých 300 tisíc ještě v době, kdy se zbytky majetku hospodařil konkurzní správce.

Případem se původně zabýval Okresní soud v Pardubicích, který celé řízení zastavil s tím, že žalovaná firma zanikla a nemá žádného právního nástupce. S tím se však odvolací Krajský soud neztotožnil.

„Za takzvané staré nároky na náhradu škody z pracovního úrazu či nemoci z povolání, ohledně nichž nevzniklo zákonné pojištění či povinné smluvní pojištění, odpovídá v případě, že zaměstnavatel zanikne a nemá právního nástupce, i nadále stát,“ zdůvodnil své usnesení senát hradecké soudkyně Marie Vokřínkové.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků