Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Issei Kato, Reuters

Zlato jde v Česku na dračku, za týden ho mincovna prodala za skoro 100 miliónů

Jablonecká Česká mincovna láme rekordy, za jediný týden prodala investiční zlato za bezmála sto miliónů korun. Důvodem jsou rostoucí ceny zlata na světových trzích. Investiční zlato ve formě slitků a cihel nabízí mincovna zhruba čtyři měsíce. Uvedl to ředitel společnosti Radek Šulta.

Ilustrační foto Foto: Issei Kato, Reuters
Zlato jde v Česku na dračku, za týden ho mincovna prodala za skoro 100 miliónů

Důvodem rekordní poptávky je nejistota na akciových trzích. Rekordně zdražilo zlato poté, co agentura Standard & Poor's zhoršila úvěrový rating Spojených států. Cena zlata tak před týdnem poprvé v historii překonala hranici 1800 dolarů za troyskou unci (asi 31,1 gramu).

Vysoké ceny zlata ale podle Šulty paradoxně mincovně spíš škodí, zájem je totiž hlavně o slitky, při jejichž koupi investoři neplatí dvacetiprocentní DPH, zájem o umělecky zpracované medaile je minimální. Mincovna na tom tratí, protože z prodeje investičního zlata má jen minimální profit.

Foto: ČTK

Bez DPH lze ale podle Šulty nakoupit pamětní zlaté mince, které každoročně mincovna razí pro Českou národní banku. Zájem o tyto mince se v posledních dnech podle něj rovněž zvyšuje a investoři je nakupují po desítkách.

Česká mincovna je poslední firmou, která po rozpadu sklářského a bižuterního gigantu Jablonex Group zůstala v Jablonci v provozu. Firma zaměstnává 66 pracovníků. V loňském roce uskutečnila zakázky za 406 miliónů korun a její hospodaření skončilo ziskem 57 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků