Hlavní obsah
 

Zemědělství budoucnosti: V Rotterdamu vyrostl plovoucí kravín

Mezi obchodními loděmi v nizozemském přístavu Rotterdam vybudovali třípatrovou plovoucí mléčnou farmu. Projekt má ukázat cestu k ekologičtějšímu farmaření, informovala agentura Reuters.

 
Zemědělství budoucnosti: V Rotterdamu vyrostl plovoucí kravín

Na moři plovoucí mléčná farma v největším evropském přístavu nezabírá zemědělskou půdu a přiblížila zemědělskou produkci zákazníkům ve městě. Mléko tam dojí od 32 krav.

„Množství orné půdy se snižuje a světová populace roste. Jak dokážeme vyrábět dost jídla v budoucnu? Když je 70 procent světa pokrytých vodou, proč tento prostor nevyužít?“ řekla majitelka farmy Minke van Wingerdenová.

Farma se snaží fungovat co nejvíc ekologicky. Potřebnou elektřinu vyrábí pomocí solárních panelů na vodě. Kravský hnůj používají pro hnojení trávníků v parcích a na hřištích ve městě. Z těch používají posekanou trávu jako krmivo. Zvířatům dávají pít dešťovou vodu sbíranou se střechy, kterou si sami čistí.

Mléko prodávají v obchodě v přízemí, navíc vydělávají na vstupném pro zvědavé návštěvníky. Farma otevřela letos v létě. Majitelé plánují v budoucnu podobný projekt v Singapuru a Číně.

Experti na klima varují, že emise produkované zemědělci škodí planetě, píše Reuters. Připomíná nedávnou studii pro OSN, podle které zemědělství produkuje 25 procent skleníkových plynů. Kvůli tomu a velké náročnosti na spotřebu vody označuje analýza tradiční farmaření jako do budoucna „neudržitelné“.

Téma je nyní v Nizozemsku aktuální, minulý týden zemědělci s traktory blokovali dálnice. Nelíbí se jim naopak, že politici navrhují kvůli emisím omezovat farmáře. Mluví se o snižování stavů zvířat a uzavírání neefektivních farem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků