Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Kozelka, Právo

Zdá se vám D1 rozkopaná? Příští rok to bude daleko horší

Souběžně budou příští rok silničáři opravovat až devět úseků dálnice D1. V pondělí to oznámil ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Podle něj se tak dálnice D1 stihne opravit do roku 2020. Letos se na dálnici bude pracovat do začátku prosince. Celková oprava bude stát přes dvacet miliard korun.

Ilustrační foto Foto: Petr Kozelka, Právo
Zdá se vám D1 rozkopaná? Příští rok to bude daleko horší

Poslední zimy byly příznivé a bylo možné na stavbách pracovat déle, než je obvyklé, uvedl Ťok. Byla by škoda přestat stavět, když je to stále možné, dodal. Na druhou stranu opravy přes zimu představují možnou komplikaci v případě, že bude kvůli sněžení potřeba, aby dálnici upravovala technika zimní údržby.

Úsek mezi Měřínem a Jihlavou je podle Ťoka ve skluzu a pravděpodobně na něm budou práce trvat ještě déle než do začátku prosince.

Další opravy začnou na jaře

K současným čtyřem opravovaným úsekům u Psářů, Jihlavy, Měřína a Velké Bíteše příští rok přibudou úseky Ostředek - Šternov, Hořice - Koberovice, Humpolec - Větrný Jeníkov a Velké Meziříčí - Lhotka, uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kroupa.

Foto: ti, Právo

ŘSD s ministerstvem dopravy jedná i o zahájení oprav na úseku mezi Koberovicemi a Humpolcem, který ale sousedí s dalšími plánovanými opravami, což by představovalo komplikaci v podobě delší uzavírky.

Práce na D1 jsou plánovány tak, aby se všechny úseky začaly příští rok opravovat na přelomu března a dubna, pokud to dovolí klimatické podmínky. Doprava by měla být standardně vedena v režimu dvou zúžených pruhů v každém směru. Krátkodobě by měl být provoz omezen do jediného pruhu v době, kdy bude třeba změnit dopravní značení. Doba tohoto opatření by měla být v desítkách hodin.

Oprava bude stát přes 20 miliard

Celá oprava dálnice D1 mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru je rozdělena do 21 úseků, které se opravují postupně. Nyní silničáři pracují na čtyřech úsecích, dalších šest bylo uvedeno do provozu.

Celkové náklady na opravy všech vybraných úseků ŘSD odhaduje na 20 až 21 miliard korun. Proti těmto projektovým cenám má ŘSD rezervu, v tendrech se dosahuje významného snížení ceny, doplnil Kroupa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků