Hlavní obsah

Zavedení eura v roce 2010 je dle náměstka MF ohroženo

Náměstek ministra financí Eduard Janota v neděli v Otázkách Václava Moravce v České televizi řekl, že zavedení eura v roce 2010 je ohroženo. "Česko zcela jistě v polovině roku 2007 nesplní maastrichtské kritérium deficitu veřejných rozpočtů k HDP, pokud se v legislativě a navrženém rozpočtu na rok 2007 neprovedou radikální škrty," prohlásil.

Zavedení eura v roce 2010 je dle náměstka MF ohroženo

K tomu, aby Česko mohlo vstoupit do evropské měnové unie, a tedy zavést euro v roce 2010, muselo by podle Janoty v polovině příštího roku plnit všechna maastrichtská kritéria. Deficit navrženého rozpočtu je ale vyšší.

Ministr financí Bohuslav Sobotka však při předložení rozpočtu vládě tento týden řekl, že návrh neohrožuje termín přijetí eura a platit evropskou měnou by se v Česku mělo začít od roku 2010.

Viceguvernér České národní banky Miroslav Singer v Otázkách Václava Moravce uvedl, že se vláda nesnaží zlepšit hospodaření státu, a země tak promarňuje příznivé období ekonomického růstu. Příznivá léta, která by umožnila rozpočty dostat do většího pořádku, jsou nevyužita, řekl.

Příští rok vláda kritérium poruší

Vláda na příští rok navrhuje státní rozpočet se schodkem 88 miliard. [celá zpráva] Zadlužení veřejných rozpočtů by podle ministerstva financí mohlo dosáhnout až 3,8 procenta HDP. ČR tak nebude splňovat limit 3,3 procenta, ke kterému se zavázala Evropské unii v konvergenčním programu. Letos MF odhaduje deficit veřejných financí na 3,6 procenta HDP.

Podle odstupujícího premiéra Jiřího Paroubka nyní nelze jasně odpovědět na to, zda by se ČSSD mohla dohodnout s ODS na případném odsunutí přijetí eura o rok, tedy na rok 2011. "Je třeba mít analýzy, podívat se na to, kde by se škrtalo v rozpočtu," řekl. Pokud by se ale mělo škrtat v sociálních výdajích, například ve zvýšení důchodů a platů státních zaměstnanců nebo růstu rodičovského příspěvku, je podle něho lepší přijetí eura odsunout. [celá zpráva]

Anketa
Preferujete zavedení eura v roce 2010 i za cenu snížení sociálních výdajů?
ano
34 %
ne
63.9 %
nevím
2.1 %
Celkem hlasovalo 3450 čtenářů.

Maastrichtská kritéria pro přijetí eura:

1) Veřejný dluh nemá převýšit 60 procent HDP

2) Inflace nemá být výše než 1,5 procentního bodu nad průměrem tří zemí EU s nejnižší inflací

3) Dlouhodobé úrokové sazby by neměly být výše než dvě procenta nad průměrem tří zemí EU s nejnižšími úrokovými sazbami

4) Deficit veřejných rozpočtů nemá ročně přesahovat tři procenta

5) Dvouleté členství v Evropském mechanismu směnných kurzů ERM-2 před přijetím eura

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků