Hlavní obsah

Žalobci žádají pro šéfa Hyundai šest let za mřížemi

Šéf automobilky Hyundai Čong Mong-ku možná lituje, že se v únoru odvolal proti verdiktu, jímž ho soud poslal za zpronevěru podnikových financí na tři roky do vězení. Jihokorejští žalobci totiž v úterý vznesli požadavek, aby Čong vyfasoval dvojnásobek - šest let za mřížemi.

Žalobci žádají pro šéfa Hyundai šest let za mřížemi

"Rozsudek je příliš mírný," řekl u soudu jeden ze žalobců. Čong podle něj nepoškodil pouze firmu, ale pověst celé Jižní Koreje v zahraničí. Obhájci naopak věří, že Čongovi vybojují pouze podmínku. Odvolávají se mj. na jeho zásluhy o rozvoj jihokorejského hospodářství, za což podle nich zasluhuje shovívavost.

Na své straně mají i mocné ekonomické kruhy. Investoři se totiž obávají, že Čongova nepřítomnost ve vedení nabourá plány na zahraniční expanzi automobilky, a vidina Čonga za mřížemi je pro ně nepředstavitelná.

Sám Čong, který je díky kauci na svobodě, takže se mohl v dubnu zúčastnit i slavnostního zahájení výstavby nové továrny Hyundai v Nošovicích, "seká latinu". Potvrdil svůj slib, že na veřejné účely dá svůj osobní majetek v hodnotě zhruba 1,1 miliardy dolarů (23 miliard Kč).

Peníze by podle něj měly jít podle na výstavbu budovy opery v Soulu, další kulturní stánky po celé Jižní Koreji a také na projekty zaměřené na boj proti globálnímu oteplování. "Je mi moc líto, že jsem touto kauzou vytvořil velké problémy a vyvolal mezi lidmi obavy," kál se v úterý před soudem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků