Hlavní obsah
Moderna skončila čtvrtletí v zisku. Foto: Dado Ruvic, Reuters

Zakladatel Moderny vybral od investorů 70 miliard

Investiční společnost Flagship Pioneering, která stojí za společností Moderna, získala pro svůj fond VII od investorů 3,4 miliardy dolarů (71,36 miliard korun). Cílem největšího fondu společnosti je vybudovat novou generaci biotechnologických společností.

Moderna skončila čtvrtletí v zisku. Foto: Dado Ruvic, Reuters
Zakladatel Moderny vybral od investorů 70 miliard

Jde o jednu z největších částek, které se kdy ve farmaceutickém průmyslu povedlo shromáždit, uvedl server listu Financial Times.

„Rozšířená kapitálová základna nám umožní věnovat se průkopnické vědě i zakládání a růstu firem, a to vše pod jednou střechou,” nechal se slyšet zakladatel společnosti Flagship Pioneering a předseda představenstva Moderny Noubar Afeyan.

Fond VII společnosti Flagship od investorů získal jednak 2,2 miliardy dolarů (46,18 miliardy korun) v letošním roce, jednak 1,2 miliardy dolarů (25,19 miliardy korun) v loňském roce 2020. Tento kapitál chce společnost využít v průběhu příštích tří let.

„Nejedná se o investiční fond v tradičním slova smyslu. Nic z toho, čemu se věnujeme, nepochází z venku,” vysvětluje Afeyan strategii Flagshipu, který investuje do vývoje technologií a zakládání společností v rámci svých vlastních struktur. Nesnaží se tedy identifikovat na trhu již existující začínající hráče, které by koupil.

Typickým příkladem strategie Flagshipu je společnost Moderna. Tu Afeyan založil ve spolupráci s mikrobiologem Derrickem Rossim a imunologem Derrickem Springerem.

Původní název firmy zněl ModeRNA Therapeutics a jejím cílem bylo od začátku využít technologii mRNA (m jako messenger, tedy poslíček, RNA jako jednovláknová nukleová kyselina).

„Proč nemůžeme využít mRNA, aby se pacient sám stal výrobním závodem pro své vlastní léky?” ptal se prý Afeyan v době, kdy Moderna teprve vznikala.

Velký průlom pro společnost představoval úspěšný vývoj mRNA vakcíny proti covidu-19 s účinností 94,1 procenta. Od začátku roku 2020 do současnosti tak hodnota akcií společnosti vzrostla o 1000 procent. V současnosti Moderna testuje mRNA vakcíny proti HIV a chřipce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků