Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Václav Lang, Novinky

Zájemců o druhý důchodový pilíř přibývá, je jich přes 13 tisíc

Za dva měsíce roku vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému 13 504 lidí. Na konci ledna to bylo 4624 lidí, jejich počet tak v únoru vzrostl. Uvedla to Asociace penzijních fondů s tím, že čísla jsou od všech penzijních společností, které druhý pilíř nabízí.

Ilustrační foto Foto: Václav Lang, Novinky
Zájemců o druhý důchodový pilíř přibývá, je jich přes 13 tisíc

„Pokud se nám podaří tuto dynamiku růstu udržet, nemám ani v nejmenším strach, že by v červnu neměl druhý pilíř více než půl miliónu klientů,“ komentoval výsledky prezident asociace penzijních fondů a generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti Karel Svoboda.

Průměrný věk klientů je 36 let a v 52 procentech případů uzavírají smlouvy muži, doplnil generální ředitel Penzijní společnosti České pojišťovny Tomáš Matoušek.

Všichni provizní prodejci navíc prý ještě nedostali povolení od České národní banky, která musí každého prověřit a schválit. Právě provizní prodejci hrají klíčovou roli a například v prodeji třetího pilíře uzavírali až dvě třetiny smluv na trhu.

Důchodový systém má problémy

Ministerstvo práce a sociálních věcí koncem února upravilo důchodovou kalkulačku na svém webu. Ta nově ukazuje, jak mají státní důchody klesat. „Ministerstvo poprvé oficiálně přiznalo, co nás čeká, a na rovinu v kalkulačce ukazuje, že důchody od státu nebudou už nikdy tak vysoké jako dnes,“ upozornil Svoboda.

To, že státu loni chybělo na důchody 50 miliard, je podle něj jasný signál, že současný důchodový systém má skutečné problémy.

Z devíti tuzemských penzijních fondů se druhého pilíře důchodové reformy nezúčastní Axa PF, Aegon a ING PF. Vedle pěti fondů, které v něm působit budou, se jej zúčastní ještě Raiffeisenbank. Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu.

Ve třetím pilíři si v penzijním připojištění se státním příspěvkem, které funguje od roku 1994, spoří na penzi přes pět miliónů Čechů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků