Hlavní obsah
Ministr financí Miroslav Kalousek představil jarní emisy spořících státních dluhopisů. Foto: Jan Handrejch, Právo

Zájemci si už mohou objednávat spořicí státní dluhopisy

Ministerstvo financí v pondělí zahájilo prodej spořicích státních dluhopisů v rámci jarní emise. Upisovací období, v němž si zájemci budou moci státní dluhopisy objednat, skončí 31. května. Ministerstvo nicméně upozornilo, že termín může zkrátit. Dluhopisy pak budou připsány na účet majitele letošního 12. června.

Ministr financí Miroslav Kalousek představil jarní emisy spořících státních dluhopisů. Foto: Jan Handrejch, Právo
Zájemci si už mohou objednávat spořicí státní dluhopisy

Nově budou majitelé z výnosů těchto dluhopisů platit daň 15 procent. Dříve vydaných dluhopisů se to netýká. Objednávky bude přijímat téměř 1400 vybraných poboček České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a České pošty.

„Pokud bude dosažen objem objednávek 20 miliard korun, ukončíme to dříve,“ uvedl už předtím ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle něj MF kvůli zdanění přizpůsobilo u dluhopisů výnos.

Roční výnosnost před zdaněním se pohybuje podle délky dluhopisu od 1,7 do 3,07 procenta. Nabídka dluhopisů bude následující: 1,5letý diskontovaný, tříletý prémiový, pětiletý kupónový i reinvestiční a sedmiletý protiinflační.

První dluhopisy pro občany v roce 2011

V předchozích emisích si dluhopisů s nominální hodnotou jedna koruna museli zájemci koupit minimálně 1000 kusů. Stejně tak tomu bude i nyní. Nově ovšem budou muset lidé u výnosů dluhopisů platit daň.

Dluhopisy jsou k dispozici pro občany ČR i cizince. Zakoupit si je mohou také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy.

První dluhopisy pro občany ministerstvo financí vydalo na podzim 2011. V současnosti jsou v oběhu dluhopisy za 56,2 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků