Hlavní obsah
Foto: Milan Malíček, Právo

Zahraniční dluh ČR ve 3. čtvrtletí klesl na 1,41 biliónu Kč

Zahraniční dluh České republiky, tedy souhrn závazků se stavenou lhůtou splatnosti, se ke konci třetího čtvrtletí meziročně snížil o 134,4 miliardy korun na 1,41 biliónu Kč. Představoval tak 38,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka.

Foto: Milan Malíček, Právo
Zahraniční dluh ČR ve 3. čtvrtletí klesl na 1,41 biliónu Kč

"Na snížení zahraniční zadluženosti se podílel především pokles závazků podnikového sektoru," uvedla centrální banka.

Zahraniční zadlužení podniků tvořilo 49,2 procenta celkového zahraničního dluhu ČR. Závazky tuzemských podniků klesly především ve vztahu k jejich přidruženým zahraničním podnikům. Vliv měl i kurz koruny.

V bankovním sektoru bylo podle ČNB patrné splácení přijatých depozit a půjček do zahraničí. Závazky bankovního sektoru tvořily 28 procent zahraničního dluhu.

Vládní dluhopisy skoupili zahraniční investoři

Podíl vlády na zahraničním zadlužení se zvýšil na 22,6 procenta. Důvodem byl především nákup vládních dluhopisů zahraničními investory a čerpáním úvěrů od Evropské investiční banky.

Zastoupení dlouhodobých zahraničních závazků veřejného sektoru se ve třetím čtvrtletí zvýšilo na 44,6 procenta celkového dlouhodobého zadlužení. Na závazky soukromého sektoru připadalo 55,4 procenta.

Údaje o zahraniční zadluženosti ČR jsou součástí přehledu takzvané investiční pozice země. Zahraniční zadluženost pak představuje přehled finančních závazků jednotlivých sektorů tuzemské ekonomiky vůči nerezidentům ČR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků