Hlavní obsah
Hořící ropná plošina v Mexickém zálivu Foto: US Coast Guard, Reuters

Za únik ropy do Mexického zálivu padla vysoká pokuta 1,4 miliardy dolarů

Provozovatel ropné plošiny Deepwater Horizon, které se potopila v roce 2010 v Mexickém zálivu a způsobila ekologickou katastrofu, zaplatí vysokou pokutu 1,4 miliardy dolarů, uvedla BP. Společnost Transocean se na částce dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti.

Hořící ropná plošina v Mexickém zálivu Foto: US Coast Guard, Reuters
Za únik ropy do Mexického zálivu padla vysoká pokuta 1,4 miliardy dolarů

Zaplacení pokuty umožní firmě Transocean se vyhnout soudnímu stíhání, během něhož by se mohla prošetřovat role firmy na tragédii z 20. dubna. Tehdy po výronu plynu ve vrtu Macondo začala plošina hořet, po 36 hodinách se převrátila se a potopila. Z vrtu pak unikala skoro tři měsíce surová ropa. Při tragédii zahynulo jedenáct lidí.

Transocean zaplatí miliardu na občanských pokutách a 400 miliard na trestně právních. Současně se má přiznat, že porušila zákon o znečištění vody.

Ropná firma British Petroleum, která si Deepwater Horizon pronajala, už dříve souhlasila, že zaplatí 4,5 miliardy a přiznala se k zabití. Dohoda s BP ale neřeší občanské nároky na odškodné za znečištění. [celá zpráva]

Transocean už dříve uvedl, že na řešení tragédie si vyhradil dvě miliardy.
Při vyšetřování havárie na sebe vinu házely tři zúčastněné firmy - pronajímatel, plošiny, BP a společnost Halliburton, která se starala o vrt a jeho betonování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků