Hlavní obsah
Banka JPMorgan Foto: Eduardo Munoz, Reuters

Za „londýnskou velrybu“ zaplatí americká banka téměř miliardu dolarů

Pokutu v celkové výši 920 miliónů dolarů (zhruba 17,5 miliardy korun) zaplatí úřadům v USA a Velké Británii americký bankovní kolos JPMorgan Chase & Co. Důvodem jsou „vážné nedostatky“ v dozoru, které umožnily jejímu obchodníkovi Brunovi Iksilovi, zvanému „londýnská velryba“, prodělat více než šest miliard dolarů.

Banka JPMorgan Foto: Eduardo Munoz, Reuters
Za „londýnskou velrybu“ zaplatí americká banka téměř miliardu dolarů

Celková částka je jednou z nejvyšších pokut, jakou kdy nějaká finanční instituce dostala. Úřady pro dohled nad finančním sektorem ve společném prohlášení uvedly, že největší americká banka umožnila Iksilovi a dalším obchodníkům v Londýně nadhodnocovat obchody a krýt rostoucí ztráty z nich.

Byl to důsledek slabého dohledu nad obchodníky, uvedly úřady, mezi nimiž je americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), centrální banka USA (Fed) nebo britský Úřad pro finanční dohled. JPMorgan dohodou urovnala žaloby proti sobě a přiznala, že pochybila.

Americká prokuratura minulý měsíc obvinila dva bývalé zaměstnance banky ze snahy zatajit rozsah loňské obchodní ztráty ve výši 6,2 miliardy dolarů. Ztrátu firmě údajně způsobil Iksil, ten ale mezi obviněnými není, protože se v červnu dohodl na spolupráci s úřady.

Falšování záznamů kvůli zatajování ztrát

Bývalí pracovníci banky Julien Grout a Javier Martin-Artajo podle prokuratury falšovali záznamy, aby zatajili ztráty v objemu stovek miliónů dolarů. V pondělí Grouta a Martina-Artaja obžalovala v USA velká porota z pěti trestných činů, včetně podvodu s cennými papíry, spiknutí a falšování záznamů.

Americký Senát podrobil JPMorgan kvůli loňské ztrátě ostré kritice. Banka podle zprávy senátní komise ignorovala rizika a snažila se ztrátu zatajit. Zpráva také naznačuje, že vysocí vedoucí pracovníci banky, včetně generálního ředitele Jamieho Dimona, o ztrátách asi věděli. Regulační orgány pak zpráva viní z nedostatečného dohledu, což zaměstnancům banky umožnilo příliš riskovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků