Hlavní obsah
Foto: Petr Horník, Právo

Z ležáků mohou být „plná piva”, ministerstvo zvažuje změnu označení

Ministerstvo zemědělství přemýšlí o změně značení piva. Jedenácti– a dvanáctistupňová piva by mohla nést označení „plná piva” a ležák by už byl pouze pivní styl, jak si to přejí pivovary. Piva nad 13 stupňů by se pak neoznačovala jako speciální, ale jako silná piva. Změnu by mohla přinést nová vyhláška, ke které se měly do konce loňského roku vznášet připomínky. Vyhláška by měla podle důvodové zprávy platit od července.

Foto: Petr Horník, Právo
Z ležáků mohou být „plná piva”, ministerstvo zvažuje změnu označení

V dosavadním návrhu označení ležáků zůstává, na ministerstvu se nyní bude o přejmenování ležáků diskutovat, řekl mluvčí resortu Hynek Jordán. "Ponechání výrazu ležák jako samostatné skupiny piva bude s ohledem na počet přijatých připomínek předmětem další odborné diskuse," uvedl Jordán.

Změnu si přejí například minipivovary. Dosavadní značení je svazovalo, podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně se v současnosti značí jako ležák i svrchně kvašená piva či piva pšeničná. „Poslední (ministerská) verze (vyhlášky) vrátila zpátky ležák – s tím nesouhlasíme. Když tam bude plné pivo, tak s tím souhlasíme," řekl svazový prezident.

Dalším takovým příkladem bylo označení piva porter. Podle současné legislativy by se tak mělo označit jakékoliv tmavé pivo z převážně ječných sladů od 18 procent extraktu původní mladiny (18 stupňů) výše. Světově je však toto značení spíše používáno pro jeden pivní styl.

Pivovary by udělaly osvětovou kampaň

Na lahvích by se musel objevit obsah alkoholu jen u nízkoalkoholických piv. Označení stupňovitosti piva by mělo být dobrovolné.

Pokud změna značení projde, plánuje Český svaz pivovarů a sladoven také osvětovou kampaň, aby se Češi o typech piva poučili.

V nové vyhlášce ministerstvo určuje i další novinky, například že na výrobu 1000 l medoviny se musí použít nejméně 280 kg včelího medu, nově definuje například rýžové víno (saké).

Anketa
Souhlasíte se záměrem změnit označování piv?
Ano
3.9 %
Ne
96.1 %
Celkem hlasovalo 6697 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků