Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Nabil al-Jurani, ČTK/AP

Výbor OPEC podpořil prodloužení dohody o nižší těžbě

Společný technický výbor Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několika nečlenských zemí v pátek doporučil prodloužit dohodu o omezení produkce i na druhé pololetí tohoto roku. Agentuře Reuters to sdělily informované zdroje. Loňská dohoda, která od ledna stanoví cíl snížit v prvním pololetí těžbu o celkem 1,8 milionu barelů denně, měla odstranit přebytek světových zásob ropy, který tlačí dolů ceny suroviny.

Ilustrační foto Foto: Nabil al-Jurani, ČTK/AP
Výbor OPEC podpořil prodloužení dohody o nižší těžbě

Výbor, který sestává ze zástupců Kuvajtu, Venezuely a Alžírska za OPEC a Ruska s Ománem na straně nečlenských zemí, v pátek ve Vídni rovněž vyhodnotil dosavadní plnění dohody.

Celkově se v březnu dohoda plnila na 98 procent, což je proti únoru zlepšení, uvedl zdroj. Členové OPEC v čele se Saúdskou Arábií přitom snížili produkci více, než se po nich požadovalo, aby vyrovnali zaostávání některých dalších signatářů.

Už ve čtvrtek důrazně podpořili prodloužení dohody ministři Saúdské Arábie a Kuvajtu, předních členů OPEC. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v pátek řekl, že rozhodnutí o prodloužení paktu ještě přijato nebylo, Rusko o něm ale bude s OPEC diskutovat 24. května, v předvečer zasedání ministrů OPEC a ostatních signatářů dohody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků