Hlavní obsah
Vlajka Volkswagenu u autosalónu v německé Bochumi. Foto: Ina Fassbender, Reuters

Volkswagen zaplatí v USA kvůli emisnímu skandálu téměř 15 miliard dolarů

Německá automobilka Volkswagen zaplatí celkem 14,7 miliardy dolarů (362 miliard korun) v rámci dohody s americkými úřady a tamními majiteli jejích naftových vozů na řešení skandálu s obcházením emisních testů. Uvádí se to v dokumentu, který v úterý americké ministerstvo spravedlnosti předložilo soudu v San Francisku.

Vlajka Volkswagenu u autosalónu v německé Bochumi. Foto: Ina Fassbender, Reuters
Volkswagen zaplatí v USA kvůli emisnímu skandálu téměř 15 miliard dolarů

Z uvedené částky automobilka vydá deset miliard dolarů za opravy a odkup naftových vozů, které byly vybaveny nelegálním softwarem pro manipulace s emisemi oxidů dusíku.

Volkswagen se na základních principech řešení aféry v USA dohodl již v dubnu. Vedle nabídky odkoupit od majitelů nelegálně upravené naftové vozy je součástí řešení také fond pro řešení otázky nadměrných emisí, kam Volkswagen převede 2,7 miliardy dolarů, a fond na podporu zelených technologií v automobilovém průmyslu – ten od firmy dostane dvě miliardy dolarů, uvedla agentura Reuters.

Skandál propukl loni v září, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku.

Koncern pak přiznal, že v USA je tímto softwarem vybaveno takřka 570 tisíc vozů. Nynější dohoda se týká asi 482 tisíc naftových vozů s dvoulitrovým motorem, o postupu u zbývajících 85 tisíc aut s třílitrovým motorem zatím nebylo rozhodnuto.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků