Hlavní obsah
Volkswagen Golf Sportsvan 1.4 TSI Foto: Martin Žemlička, Novinky

Volkswagen přeruší výrobu modelu Golf, pře se s dodavateli dílů

Automobilka Volkswagen kvůli nedostatku dílů zastaví příští týden výrobu modelů Golf v domovské továrně koncernu ve Wolfsburgu. Problémy mají kvůli sporu s dvojicí dodavatelů i další továrny. Tisíce zaměstnanců musejí na dovolenou, další čeká zkrácená pracovní doba.

Volkswagen Golf Sportsvan 1.4 TSI Foto: Martin Žemlička, Novinky
Volkswagen přeruší výrobu modelu Golf, pře se s dodavateli dílů

Zastavení výroby modelů Golf a Golf Sportsvan potvrdil deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) mluvčí Volkswagenu. Společnost už o pozastavení produkce informovala také své další dodavatele.

Nedostatek dílů má dopady i na další továrny Volkswagenu - v Kasselu, Braunschweigu, Cvikově a Emdenu. Právě v Emdenu si už téměř 8000 z tamních 9000 zaměstnanců musí vybírat dovolenou. V dalších dnech by se tento počet měl zvýšit o tisíce pracovníků v ostatních továrnách. U dalších se uvažuje o dočasném zkrácení pracovní doby.

Závažné problémy automobilce způsobuje spor s dvojicí dceřiných firem saské společnosti Prevent. Jednak jde o firmu ES Automobilguss, která zastavila dodávky litinových dílů potřebných pro výrobu převodovek, jednak o společnost Car Trim, jež dodává potahy na sedadla.

Díly nedodávají ani po nařízení soudu

Pozadí sporu není zcela zřejmé, mluví se ale o tom, že by za konfliktem mohl stát jeden společný projekt, ze kterého sešlo. Věc už se řešila i před soudem v Braunschweigu, jehož předběžné opatření nařídilo oběma dodavatelským společnostem, aby v dodávkách pokračovaly. Ty se tomu ale nepodřídily a podaly odvolání, které však nemá odkladný účinek.

Jelikož je další soudní stání nařízeno až na 31. srpna, je podle Spiegelu Online pravděpodobné, že se Volkswagen bude dílů snažit domoci ještě předtím. V krajním případě by díly mohl získat za pomoci soudního činitele, který by je dodavatelským firmám zabavil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků