Hlavní obsah
Jiří Rusnok přichází na jednání vlády, ilustrační foto Foto: Petr Hloušek, Právo

Vládou prošel návrh státního rozpočtu, schodek bude 112 miliard

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, jehož schodek by měl dosáhnout 112 miliard korun. Tříprocentní hranice deficitu veřejných financí by neměla být podle ministerstva financí překročena. Schodek rozpočtu v průběhu září stoupl z původně navrhovaných 110 miliard.

Jiří Rusnok přichází na jednání vlády, ilustrační foto Foto: Petr Hloušek, Právo
Vládou prošel návrh státního rozpočtu, schodek bude 112 miliard

„Rozpočet považuji v zásadě za umění možného. Odpovídá mandátu vlády, nastavení mandatorních výdajů a odpovídá celkové úrovni efektivnosti státní správy. Je mírně expanzivní a přestává blokovat ekonomický růst,“ uvedl Fischer. Příjmy rozpočtu vláda naplánovala na 1099,3 miliardy korun a výdaje na 1211,3 miliardy korun.

Návrh rozpočtu zkritizoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Nejde jen o to, že schodek rozpočtu je o sedm miliard vyšší, než jsem navrhoval. Celkově je o 24 miliard vydáváno navíc, než jsme připravovali v minulé vládě. Z mého pohledu tak bude 24 miliard Kč utraceno zbytečně navíc. Představa, že možná budu mít větší příjmy, a proto určitě víc utratím, je zvrácená logika. Utratím to, co musím, a když budou vyšší příjmy, tak si míň půjčím, to je ta správná logika,“ uvedl Kalousek.

Bývalý prezident Václav Klaus k rozpočtu uvedl, že se nic velkolepého očekávat nedalo. „Proto to nechávám bez silného, a zejména bych chtěl říct, bez siláckého komentáře. Protože moudrý můžeme být každý a oni na to neměli, opakuji, ani mandát ani čas,“ uvedl.

Vládá věří ve vyšší ekonomický růst

Vláda v rozpočtu počítá s růstem ekonomiky o 1,3 procenta, zatímco původně předpokládala růst o 0,8 procenta. Na daňových výnosech to znamená zhruba čtyři nebo pět miliard korun navíc. Návrh rozpočtu počítá podle vyjádření ministra financí v demisi Jana Fischera z minulého týdne rovněž například s navýšením plateb pro státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun, tedy proti původnímu plánu o miliardu více, aniž se to dotkne deficitu rozpočtu.

Další rozpočtové příjmy plynou z vyššího odhadu inkasa z aukce kmitočtů pro mobilní operátory, vyšší jsou také očekávané příjmy ze státních podniků, které mají celkem činit 7,3 miliardy korun.

Na výdajové straně návrh počítá se zvýšením mezd ve státní správě o dvě procenta. Posílena byla navíc kapitola ministerstva vnitra o 400 miliónů korun, což podle Fischera otvírá prostor pro řešení problémů s náborem nových policistů.

Rozpočet se může měnit

Vláda zároveň snížila v návrhu výdaje na dluhovou službu o dvě miliardy. „Všechna opatření nám umožnila zvýšit výdaje u jednotlivých kapitol celkově o 17 miliard korun,“ dodal Fischer.

Schvalování rozpočtu předcházela po celé září série jednání vlády i jednání v rámci tripartity. Původní návrh Fischera počítal s deficitem 110 miliard korun, který tak byl o pět miliard vyšší než ještě starší návrh z dob předchozí vlády Petra Nečase (ODS).

Do Poslanecké sněmovny, která je nyní rozpuštěna, musí vláda rozpočet dodat do konce září. Rozpočet následně můžou výrazně upravit Sněmovna a vláda, které vzejdou z říjnových předčasných voleb. Nová Sněmovna se bude návrhem zabývat nejdříve 26. listopadu, kdy ji čeká první schůze po předčasných volbách.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků