Hlavní obsah

Vláda těsně před demisí přidala úředníkům a důchodcům

Kabinet Jiřího Paroubka ve středu jednal naposledy před svou demisí. Na programu měl hlavně jednání o státním rozpočtu. Měl by mít schodek 88 miliard korun. Ministři v něm přitom našli prostředky pro růst platů státních zaměstnanců o pět procent místo původně navrhovaných 4,5 procenta. Odbory přitom žádaly až šestiprocentní růst. Od ledna se také mají zvýšit důchody v průměru nikoliv jen o 440, nýbrž o 500 korun.

Vláda těsně před demisí přidala úředníkům a důchodcům

Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) však neupřesnil, kde vezme peníze na tyto dodatečné výdaje. Řekl jen, že při diskusi nad rozpočtem vyjádřili všichni ministři nespokojenost. Jediným, kdo ale nakonec hlasoval proti rozpočtu, byl ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU), který nesouhlasí s výraznými škrty ve svém resortu.

Ministerstvo financí nyní bude o rozpočtu diskutovat s ostatními ministerstvy. "Dodatečné požadavky resortů nebudou respektovány," zdůraznil ale Sobotka s tím, že o jediném možném navýšení výdajů lze uvažovat jen u vědy a výzkumu.

Vláda, ať už jakákoliv, by měla návrh rozpočtu předložit Sněmovně do konce září.

Nižšímu schodku bude třeba obětovat některé zákony

Podle ministerstva financí mají příjmy státu v roce 2007 činit 886,7 miliardy a výdaje 974,7 miliardy korun. Při navrhovaní rozpočtu ministerstvo vyšlo z očekávaného růstu ekonomiky v roce 2007 o pět procent a z průměrné míry inflace 2,8 procenta. Schodek by měl činit 88 miliard.

Aby se ale dodržel, budou politici muset obětovat několik zákonů, které měly vstoupit v platnost. Například služební zákon. Na odměny například pro policisty se zatím v rozpočtu peníze nenajdou.

Kromě toho se bude muset odložit i platnost zákona o nemocenském pojištění. Ve Sněmovně přitom sociální demokraté spolu s KSČM zákon prosadili, i když Senát a prezident se snažili jej zvrátit. Nyní sama strana přiznává, že norma bude odložena.

Pokud by zákony začaly platit tak, jak vláda Jiřího Paroubka naplánovala, schodek by přesáhl 170 miliard. A to není vzhledem ke slibům, které Česko dalo Evropské unii, možné. Schodek se postupně má snižovat, zní závazek.

Vyšší sociální výdaje, dražší cigarety

Dalším opatřením, které by mělo schodek vylepšit, je zvýšení spotřební daně na cigarety, kvůli tomu by krabička mohla podražit až o 15 korun. [celá zpráva]

Vláda ale zároveň slíbila, že všechny sociální dávky, které zavedla nebo navýšila, zůstanou zachovány. Právě ty ale odebírají z rozpočtu nejvíce peněz. Rodiče tak dostanou peníze na potřeby pro prvňáky, zůstane i odhlasovaný rodičovský příspěvek ve výši 7600 korun měsíčně namísto nynějších 3696 korun. Zůstane také vyšší porodné. Výdaje rostou i se zvýšenými odvody na nemocenské pojištění, které stát platí za děti, studenty a důchodce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků