Hlavní obsah
Petr Nečas jednání kabinetu Foto: Jan Handrejch, Právo

Vláda souhlasí s odkrytím vlastníků firem, které obchodují se státem

Vláda ve středu schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR), podle kterého budou muset firmy obchodující se státem nad určitou finanční částku odhalit konečného vlastníka. Povinnost by se vztahovala také na majitele dodavatelských společností. Uvedl to premiér Petr Nečas (ODS).

Petr Nečas jednání kabinetu Foto: Jan Handrejch, Právo
Vláda souhlasí s odkrytím vlastníků firem, které obchodují se státem

„Stát, kraje a obce by měly vědět, s kým uzavírají konečnou smlouvu o zakázce nebo koncesi,“ sdělil Nečas. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský má nyní za úkol zapracovat schválené teze do příslušných zákonů.

MMR vypracovalo dvě základní varianty, jak zveřejňování majitelů firem vyřešit. První počítá se samostatným zákonem, který by vyhotovilo ministerstvo spravedlnosti, a v návaznosti na novou normu by se upravily také další zákony.

Šlo by zejména o oblast veřejných zakázek a koncesních smluv, kde je potřeba úpravy pociťována jako nejvíce aktuální, a dále o oblast nájmů nemovitostí či bezúplatných převodů majetku, uvedla v úterý mluvčí MMR Jana Jabůrková.

Druhá varianta počítá s úpravou pouze v oblasti veřejných zakázek a koncesí. Povinnost zveřejnit skutečného vlastníka by se vztahovala jen na uchazeče, případně vybrané uchazeče o veřejnou zakázku či koncesi. Změnu by v tomto případě obsahovala novela zákona o veřejných zakázkách, kterou kvůli novým evropským předpisům připravuje MMR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků