Hlavní obsah
 

Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 tisíc stromů

Vichřice, které o víkendu zasáhly Českou republiku, poničily podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) přibližně 300 tisíc metrů krychlových dřeva. Představuje to asi 300 tisíc stromů, uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová.

 
Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 tisíc stromů

Při roční těžbě kolem osmi miliónů metrů krychlových dřeva představují víkendové polomy necelá čtyři procenta roční těžby Lesů ČR. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi. Při dosud největší kalamitě po orkánu Kyrill v lednu 2007 bylo v lesích podniku naráz poničeno přes pět miliónů metrů krychlových dřeva.

Vítr vyvracel stromy na Rakovnicku

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Nejsilnější vítr byl podle lesníků v Moravskoslezském, Olomouckém, Středočeském a Plzeňském kraji. Právě v těchto krajích by škody v lesích měly být největší. Přesnější údaje o škodách budou mít lesníci podle Jouklové k dispozici v dalších dnech.

Největší škody v lesích v poslední době nadělala loni v říjnu vichřice Herwart, která v lesích Lesů ČR poničila asi 1,5 miliónu metrů krychlových dřeva. Další dřevo poničily různé zimní větrné epizody, takže do letošního března škody na dřevě ve státních lesích přesáhly dva milióny metrů krychlových.

Popadané stromy na okraji lesa u Lišan na Rakovnicku.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků