Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Více než polovina akciovek v Česku má utajeného vlastníka

Více než polovina českých akciových společností má listinné akcie na majitele, což skutečným vlastníkům firem umožňuje zůstat v anonymitě. Vyplývá to z analýzy České kapitálové informační agentury (ČEKIA).

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Více než polovina akciovek v Česku má utajeného vlastníka

„Podnikatelé nepodlehli obavám ze zákazu listinných akcií na majitele a negativní společenské objednávce a stejně jako v předchozích letech preferují anonymní akcie zejména díky snadné převoditelnosti, nízkým administrativním a finančním nákladům, stejně jako možnosti skrýt skutečné vlastníky,“ sdělila k výsledkům Petra Štěpánová, analytička agentury ČEKIA.

Štěpánová dále upozornila, že anonymní akcie jsou často spojovány s korupčním jednáním a praním špinavých peněz.

Celkem 24 151 akciových společností registrovaných v Česku, což je přes 96 procent, vydalo akcie v listinné podobě.

Nadpoloviční většina majitelů firem dává přednost anonymnímu vlastnictví. Celkem 13 411 tuzemských akciových společností, tedy 53,5 procenta, má listinné akcie na majitele (doručitele), které skutečným vlastníkům umožňují zůstat v anonymitě, zatímco 10 459, což je 42 procent, listinné akcie na jméno.

Zaknihované akcie v České republice vydalo méně než pět procent akciových společností. Zpravidla se jedná o firmy, které se zúčastnily kuponové privatizace nebo později vstoupily na burzovní či mimoburzovní trh.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků