Hlavní obsah
Řecký premiér Alexis Tsipras přichází do úřadu vlády v Aténách. Foto: Petros Giannakouris, ČTK/AP

Většina Němců je pro odchod Řecka z eurozóny

Většina Němců si přeje, aby Řecko kvůli dluhové krizi opustilo eurozónu. Ukázal to průzkum, jehož výsledky ve středu zveřejnila společnost YouGov. Poprvé od začátku roku také převažuje počet lidí, kteří se domnívají, že se Atény budou muset společné evropské měny vzdát.

Řecký premiér Alexis Tsipras přichází do úřadu vlády v Aténách. Foto: Petros Giannakouris, ČTK/AP
Většina Němců je pro odchod Řecka z eurozóny

Stoupenci odchodu Řecka z eurozóny převažují v Německu už od prodloužení platnosti současného záchranného programu na konci února. Nyní by takzvaný Grexit uvítalo 58 procent dotázaných, což je nejvíc od března. Pokračování řeckého členství v eurozóně si přeje jen 28 procent Němců.

Přestože se Němci stavěli ke členství Řecka v eurozóně odmítavě, většina jich dosud byla přesvědčena, že si Atény společnou měnu udrží. Ještě v květnu jen 39 procent dotázaných věřilo, že Řecko v nadcházejícím půlroce eurozónu doopravdy opustí. Nyní se tento podíl zvýšil na 49 procent, o setrvání Řecka v eurozóně je přesvědčeno 41 procent Němců.

Odchod Řecka z eurozóny podporují především stoupenci vládních konzervativců (CDU/CSU) a sociálních demokratů (SPD). Z obou vládních uskupení zaznívala v posledních dnech kritika řeckých vyjednávačů, kteří zatím nedospěli k dohodě s mezinárodními věřiteli na podmínkách poskytnutí další finanční pomoci.

Merkelová má jiný názor

Jednání mezi Řeky a jejich věřiteli, která mají zabránit hrozící platební neschopnosti Řecka a možnému odchodu země z eurozóny, o víkendu zkrachovala. V pondělí se obě strany vzájemně obviňovaly z nedostatečné vstřícnosti a nejevily ochotu k dalším ústupkům.

Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý řekla, že chce udělat všechno, co bude možné, pro udržení Řecka v eurozóně. Nedokázala však odhadnout, jestli se tento týden podaří najít dohodu mezi Aténami a věřiteli.

Anketa
Mělo by Řecko odejít z eurozóny?
Ano
96.5 %
Ne
3.5 %
Celkem hlasovalo 7607 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků