Hlavní obsah
Mnoho Němců by opět rádo mělo v peněžence místo eur marky. Foto: Profimedia.cz

Většina Němců chce zpátky marku místo eura

Celkem 54 procent Němců by rádo, aby se jako jejich měna vrátila marka. Počet zůstává stabilní v porovnání se zjišťováním provedeným v květnu loňského roku. Průzkum provedla společnost Forsa pro magazín Stern.

Mnoho Němců by opět rádo mělo v peněžence místo eur marky. Foto: Profimedia.cz
Většina Němců chce zpátky marku místo eura

Horlivou zastánkyní eura je kancléřka Angela Markelová, která prohlásila, že se za euro postaví i přes dluhovou krizi, která svírá některé země eurozóny, především pak Řecko. Většina Němců se však staví proti poskytnutí další pomoci jihoevropské zemi.

Německá marka je chápána jako symbol západoněmecké stability a ekonomické síly v dekádách po skončení druhé světové války. Byl to bývalý německý kancléř Helmut Kohl, kdo se snažil přesvědčit veřejnost o výhodách eura ještě předtím, než začalo oficiálně platit.

Pro export je euro důležité

Zastánci společné evropské měny nicméně tvrdí, že německý export jako hlavní hnací síla ekonomického růstu Německa právě z eura těží. Podle průzkumu si pouze 43 procent dotazovaných myslí, že by německé ekonomice prospěl návrat marky, v porovnání s 51 procenty, podle nichž by tento krok nepřinesl žádný ekonomický zisk.

„Tato skutečnost ukazuje, že si lidé i přes současnou krizi uvědomují výhody spojené s eurem,“ uvedl mluvčí společnosti Forsa. Za přijetí marky se staví více lidé žijící na území bývalé NDR, kde pro marku horuje dokonce 67 procent dotázaných.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků