Hlavní obsah
Bývalý bankéř Société Générale Jerome Kerviel Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters

Verdikt v procesu s Kervielem bude vynesen v říjnu

Soudní verdikt v procesu s bývalým makléřem francouzské banky Société Générale Jérômem Kervielem (33) bude vynesen 5. října. Uvedl to předseda soudu. Kerviel je obviněn z překročení pravomocí, zpronevěry a falšování dokumentů, za což pro něj prokuratura navrhuje pětiletý trest.

Bývalý bankéř Société Générale Jerome Kerviel Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters
Verdikt v procesu s Kervielem bude vynesen v říjnu

Pokud soud vyhoví návrhu obžaloby, Kerviel by za mřížemi strávil čtyři roky, pátý rok by mohl být odložen. Banka klade Kervielovi za vinu, že jí neschválenými finančními transakcemi způsobil ztrátu asi 4,9 miliardy eur (více než 126 miliard Kč).

Kerviel svou obhajobu stavěl na tom, že jeho nadřízení věděli, co dělá, a že překračuje interní limity. Dokud vydělával, bance to prý nevadilo, až prý nashromáždil vysokou ztrátu, banka jej hodila přes palubu. To ale lidé ze Société Générale od začátku odmítají a Kerviela považují za lháře. Případ je ostře sledován mimo jiné proto, že se v něm utkala největší francouzská právnická esa.

Kervielův právník Nicolas Huc-Morel se snažil bývalého makléře vylíčit jako nadšeného a loajálního mladého muže, jehož nepovolené obchody byly nadřízenými tolerovány. Šéfem Kervielových obhájců je Olivier Metzner, který hájil například bývalého francouzského premiéra Dominiqua de Villepina či panamského diktátora Manuela Noriegu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků