Hlavní obsah
Ingredience na výrobu cukroví za rok podražily Foto: Petr Hloušek, Právo

Vánoční cukroví se prodraží. Od loňska stouply ceny másla, cukru i vajec

Pečení vánočního cukroví se lidem letos prodraží, oproti loňsku totiž stouply ceny másla, cukru a vajec. A zdražily i některé další potraviny, nejvíce sýr, jehož cena vzrostla o třetinu. Ceny naopak klesly u mléka, ovoce či zeleniny. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Ingredience na výrobu cukroví za rok podražily Foto: Petr Hloušek, Právo
Vánoční cukroví se prodraží. Od loňska stouply ceny másla, cukru i vajec

ČSÚ každý měsíc sleduje ceny 26 druhů potravin na pultech českých obchodů.
Pokud se ceny všech sledovaných výrobků sečtou jako obsah nákupního košíku, je cena proti loňskému listopadu o čtyři procenta vyšší.

Nejvýznamnější nárůst zaznamenal sýr eidam, kdy za kilogram zákazníci letos platí 138,48 koruny, zatímco loni to bylo přes 105 korun. O více než čtvrtinu podražil také cukr, a to na 19,42 koruny za kilogram z loňských 15,17 koruny.

Máslo zdražilo o osminu. Za klasickou čtvrtku másla letos nakupující zaplatí téměř 43 korun, zatímco před rokem to bylo o pět korun méně. Dražší jsou i vejce, a to zhruba o dvacetník. Aktuálně je lze v obchodech pořídit v průměru za 3,15 koruny, loni to bylo za méně než tři koruny.

Dražší je i vepřové a hovězí

Dražší je i vepřové a hovězí maso, které obchodníci prodávají o devět, respektive čtyři procenta dráž než loni. Naproti tomu kuřata nepatrně zlevnila z loňských 71,03 koruny za kilogram na letošních 70,68 koruny. Cenu kaprů statistici neuvádějí, sledují ji až v prosinci.

Kromě kuřat zlevnily i další potraviny. Jde například o mléko, jogurty, mouku, ovoce a zeleninu. Nepatrně levnější je i bílé víno, zatímco lahvové pivo zdražilo zhruba o korunu.

Ceny potravin letos ovlivňovala řada faktorů. V první půli roku například zemědělce prodávající mléko trápila krize, kvůli které prodávali svou produkci za ceny pod výrobními náklady. Na evropském trhu totiž byl i kvůli zavedení ruského embarga na dovoz potravin mléka přebytek. V českých obchodech se cena mléka propadla na dno v červenci, kdy mohli lidé koupit litr v průměru za 16,83 koruny.

S cenou vajec může ještě do Vánoc zahýbat současný problém se salmonelou, která se objevila ve vejcích z Polska. Roste tak poptávka po českých vejcích.

Dalším faktorem jsou slevové akce obchodních řetězců. Podle nedávné analýzy společnosti Česká distribuční, která rok a půl sledovala slevové letáky řetězců, je snaha zákazníky lákat především slevami na maso a alkohol. Tento sortiment se nejčastěji objevuje na titulních stranách letáků.

Průměrné ceny vybraných potravin
 9. listopadu 2015 15. listopadu 2016
Hovězí maso zadní bez kosti205,76 Kč/kg 214,00 Kč/kg
Vepřová pečeně s kostí105,16 Kč/kg 114,81 Kč/kg
Kuřata kuchaná celá71,03 Kč/kg 70,68 Kč/kg
Eidamská cihla105,02 Kč/kg 138,48 Kč/kg
Vejce slepičí čerstvá2,97 Kč/ks 3,15 Kč/ks
Máslo čerstvé152,27 Kč/kg 171,29 Kč/kg
Cukr15,17 Kč/kg 19,42 Kč/kg
Mléko polotučné18,52 Kč/l 18,22 Kč/l
Zdroj: ČTK, ČSÚ

TIP: Slevy na jednom místě

Porovnat slevy z letáků a ceny v obchodech pomáhá web Kupi.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků