Hlavní obsah
Stavební produkce Foto: Novinky

V únoru se stavělo méně

Stavební produkce v Česku v únoru reálně meziročně klesla o 11 procent. Oproti lednu se snížila o tři procenta. Vyplývá to z dat, jež ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Stavební úřady vydaly meziročně o 3,3 procenta stavebních povolení méně. Orientační hodnota povolených projektů vzrostla o 30 procent.

Stavební produkce Foto: Novinky
V únoru se stavělo méně

V únoru se začalo stavět 2941 bytů, což je o 8,9 procenta méně než před rokem. Dokončilo se 2570 bytů, což představuje meziroční pokles o 15,6 procenta.

„Stavební úřady vydaly v únoru méně stavebních povolení, ale orientační hodnota vzrostla o třetinu, když bylo povoleno několik větších staveb dopravní infrastruktury,” uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Petra Cuřínová.

„Bez ohledu na miliardové stavby by ale orientační hodnota rostla o téměř pět procent,“ dodala.

„Celkovou situaci tradičně komplikuje extrémně neefektivní systém stavebního povolování, kde Česká republika v mezinárodním srovnání pravidelně obsazuje poslední příčky,” komentoval aktuální údaje hlavní ekonom skupiny Roklen Pavel Peterka.

„Není proto divu, že orientační hodnota těchto staveb vlivem dlouhodobého nedostatku roste. Ve srovnání s únorem loňského roku dokonce o 30 procent, což je v rámci horizontu 12 měsíců opravdu extrémní nárůst,” dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků