Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

V Řecku by mohla platit paralelní měna geuro, navrhují Němci

Experti největší německé banky Deutsche Bank navrhují zavést v zadluženém Řecku paralelní měnu k euru, pokud v červnových předčasných volbách uspějí odpůrci úsporných opatření a země už nebude schopná dostát svým finančním závazkům. Geuro, jak toto druhé platidlo nazvali, by tvořily dluhopisy aténské vlády a bylo by ho možné devalvovat, aniž by se Řekové eura formálně vzdali.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
V Řecku by mohla platit paralelní měna geuro, navrhují Němci

Právě devalvaci měny považují ekonomové za jeden z prostředků k novému nastartování řeckého hospodářství. Euro to však neumožňuje. I proto část odborníků doporučuje návrat k drachmě. O hrozbě odchodu Řecka z eurozóny mluví stále častěji i evropští politici.

Hlavní ekonom Deutsche Bank Thomas Mayer a jeho kolegové předpokládají, že nová měna vůči euru nejprve výrazně oslabí. Uváženou rozpočtovou politikou ale podle nich bude možné geuro posilovat, a pokud Atény provedou nutné strukturální reformy, nevylučují němečtí odborníci ani návrat k euru jako jedinému platidlu v zemi.

S koncem eura se v Řecku nepočítá

„Považuji toto paralelní oběživo k euro za nejpravděpodobnější vývoj,“ uvedl Mayer na ekonomické konferenci v Berlíně, kde studii Deutsche Bank představil. Řečtí vývozci tak budou podle něj například moci snížit mzdy, čímž se znovu stanou konkurenceschopnými.

Podle Mayera je úplné opuštění společné měny v Řecku nepravděpodobné, jelikož si to většina obyvatel nepřeje. Tištěním paralelních peněz bude aténská vláda schopna dostát svým závazkům alespoň vůči Řekům. Tento scénář podle Deutsche Bank ale současně předpokládá nutnost vytvoření evropské „špatné banky“ (z angl. bad bank), která by pomohla postiženým řeckým peněžním institucím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků