Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Václav Jirsa, Právo

V Praze se za první čtvrtletí prodalo meziročně o čtvrtinu bytů více

Developeři v prvním čtvrtletí letošního roku prodali v Praze celkem 1279 bytů, což je meziročně o 25 procent více. Průměrná cena nově zahájených bytů se příliš nezměnila. Vyplývá to z analýzy společnosti Skanska Reality.

Ilustrační foto Foto: Václav Jirsa, Právo
V Praze se za první čtvrtletí prodalo meziročně o čtvrtinu bytů více

Zatímco v loňském prvním čtvrtletí dali developeři do prodeje 986 bytů za průměrnou cenu 51 060 Kč/m2, ve stejném období letos odstartoval prodej 516 nových bytů za průměrnou cenu 59 020 Kč/m2 včetně DPH.

„Tato cena je však zkreslena nově nabízenými 65 luxusními byty v projektu Rezidence Dock, jejichž cena překračuje 100 000 Kč/m2. Pokud tyto byty nezahrneme do celkového počtu, z něhož se vypočítává průměrná cena, získáme hodnotu 51 097 Kč/m2,“ upozornil mluvčí společnosti Ondřej Svatoň.

Celkem je nyní v Praze v nabídce o 20 procent méně bytů než loni. Zatímco na konci loňského prvního kvartálu jich bylo 8126, aktuálně je jich 6486. „Při zachování současného ročního tempa prodejů (zhruba 4500 bytů ročně) proto zásoba bytů vystačí maximálně na jeden a půl roku. Toto lze vnímat jako pokračování ozdravování rezidenčního trhu, neboť dochází k přibližování nabídky a poptávky,“ tvrdí Svatoň.

O 5,5 procenta klesl počet dokončených neprodaných bytů. Loni bylo v nabídce 2527 bytů k okamžitému nastěhování, letos 2382 bytů.

Skanska Reality dlouhodobě analyzuje všechny projekty na pražském trhu, tedy i ty s méně než 50 byty. Jako prodané uvádí pouze ty, které mají jako stav uvedeno „prodáno“, rezervované byty počítá mezi neprodané.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků