Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Lukáš Táborský archiv firem Paramo a Folprecht Brno, Právo

V Praze se příští rok zvýší regulované nájemné až o 46 procent

Regulované nájemné se v příštím roce může v Praze zvýšit v průměru až o 46 procent. Uvedl to v pátek pražský radní Jiří Janeček (ODS). Údaj vychází z návrhu deregulací ministerstva pro místní rozvoj na rok 2009. O kolik nájemné ve skutečnosti vzroste, rozhodnou městské části. Dosud o tom rozhodly Praha 2 a Praha 10.

Ilustrační foto. Foto: Lukáš Táborský archiv firem Paramo a Folprecht Brno, Právo
V Praze se příští rok zvýší regulované nájemné až o 46 procent

"S novým zvýšením nájemného už jsme seznámili písemně naše nájemníky," řekl Janeček. Podle něj se nájemné u bytů vyšší kvality zvýší přibližně od 11 do 30 korun za metr čtvereční, u bytů nižší kvality pak přibližně o 16 až 30 korun za metr čtvereční.

Ceny v nájemních městských bytech tak budou v průměru mezi 48 až 95 korunami za metr čtvereční.

Příští rok je v pořadí třetím rokem, kdy dochází k deregulaci nájemného. Podle magistrátu bude příští rok zvyšování nájemného nejvýraznější. "Předpokládáme, že toto zvýšení bude mít největší dopady zejména na seniory a matky s dětmi, ale i další sociálně slabší občany. Proto budeme navrhovat vytipování pozemků k nové výstavbě zejména malometrážních bytů," uvedl předseda bytového výboru Bohumil Zoufalík. Janeček dodal, že v současné době je těchto bytů dostatek.

O deregulaci zatím jednala v Praze druhá a desátá městská část. Vršovická radnice zvýší nájemné od 1. ledna na maximum, které ji MMR doporučilo. Obyvatelé Vinohrad a Michle tak zaplatí za jeden metr čtvereční o zhruba 25 korun více, tedy téměř 75 korun. Lidé z Malešic, Strašnic, Vršovic a Záběhlic budou platit 73 korun. Nájemné v průměrném bytě o rozloze 70 metrů čtverečních v současné době činí asi 3300 korun, od ledna se zvýší na 5200 korun.

Praha 2 odloží deregulaci na červenec 2009. Podle MMR je možné zvýšit nájem v druhém obvodu na zhruba 80 korun za metr čtvereční v Nuslích, 83 korun na Vinohradech a na Vyšehradě a na 88 korun v oblasti Nového Města. Radnice zvažuje, zda na maximum přistoupí, původní návrhy MMR v roce 2006 totiž byly o několik korun nižší.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků