Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

V Německu zrušili poplatky u lékaře, schválili "sporákovou prémii"

Němečtí poslanci v pátek zrušili regulační poplatky za návštěvu u lékaře. Lidé ve spolkové republice dosud platili deset eur za tři měsíce (asi 250 korun). Pro zrušení poplatků se vyslovilo všech 548 přítomných poslanců. Na tomto postupu se dohodla středopravicová vládní koalice Angely Merkelové už na počátku týdne.

Foto: Profimedia.cz
V Německu zrušili poplatky u lékaře, schválili "sporákovou prémii"

Regulační poplatky v Německu zavedla někdejší levicová vláda kancléře Gerharda Schrödera se záměrem omezit zbytečné cesty pacientů do ordinací. Fungovaly tak, že pacient vždy zaplatil za první návštěvu lékaře v daném čtvrtletí, další cesty do ordinace už ale byly pro něj v tomto kvartále zdarma. [celá zpráva]

Kvůli plným pokladnám zdravotních pojišťoven ale rostl tlak na odstranění plateb, zejména ze strany menšího koaličního partnera, liberálů z FDP.

Poplatky kritizovali nejen pacienti, ale i lékaři. Ti tvrdili, že tato forma spoluúčasti je byrokratický výmysl, který neplní svůj účel. Zdravotním pojišťovnám, které zrušením poplatku ročně přijdou zhruba o dvě miliardy eur (50 miliard Kč), se rozhodnutí parlamentu nelíbí.

Poplatky se v Německu přestanou platit od začátku příštího roku.

Sporáková prémie schválena

Kromě poplatků se v pátek parlament zabýval i mnohem kontroverznějším návrhem na zavedení takzvané "sporákové prémie". Tuto přezdívku dala německá média příspěvku pro matky, jež se rozhodnou nedat po 12 měsících rodičovské dovolené dítě do jeslí a zůstanou s ním doma. Po vášnivé debatě nakonec poslanci finanční bonus pro rodiče schválili, a to poměrně těsným poměrem. Pro jich bylo 310, proti 282.

Prémie pro matky v domácnosti se začne vyplácet od srpna 2013. Její výše bude nejprve 100 eur (přes 2500 Kč) měsíčně, od srpna 2014 pak 150 eur (zhruba 3800 Kč). Kdo si ho nechá posílat na soukromé důchodové připojištění nebo na spoření na vzdělání dětí, dostane ještě navíc 15 eur (asi 380 Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků