Hlavní obsah
Zpracovávání koniny Foto: Ina Fassbender, Reuters

V Lotyšsku zjistili v hovězím z Polska nepřiznanou koninu

Až 87 procent nepřiznaného koňského masa objevily lotyšské úřady v zásilce polského hovězího, uvedla mluvčí lotyšského veterinárního úřadu Ilez Meistereová. Maso bylo podle informací polských médií určeno pro lotyšského výrobce konzerv Kuršu Zeme. Společnost Mipol jakožto vývozce obvinění odmítá.

Zpracovávání koniny Foto: Ina Fassbender, Reuters
V Lotyšsku zjistili v hovězím z Polska nepřiznanou koninu

Lotyšský veterinární úřad informoval také Evropskou komisi, protože Mipol dodával maso i dalším evropským firmám. Evropská komise předpokládá, že do širšího skandálu s koňským masem je v rámci Evropské unie zapojeno až pět polských podniků.

Polský ministr zemědělství Stanislaw Kalemba v únoru prohlásil, že polská jatka jsou v pořádku. Od jeho prohlášení se však v Polsku objevuje jeden skandál za druhým. Vedle vývozu masa s nedeklarovanou koninou je to i nelegální obchod s masem nemocných zvířat. Policie v březnu zastavila převoz 24 krav, z nich devět bylo mrtvých a další vážně zraněné.

Úřady v Polsku rovněž nalezly zásilku 90 tun masa bez potřebné veterinární dokumentace. Tamní noviny Fakt odhadují, že do nelegálních praktik je zapojeno deset procent z přibližně 2000 jatek v zemi, napsala agentura APA.

České úřady objevily v polském koňském mase mimo jiné i lék na bolest fenylbutazon. Ten se nesmí podávat zvířatům, která jsou určena k výrobě potravin.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků