Hlavní obsah
Ředitel libereckého dopravního podniku Luboš Wejnar představil bezkontaktní platbu za jízdenky. Foto: Jaroslav Švehla, Právo

V liberecké tramvaji se za jízdenky platí bezkontaktně

Koupit si jízdenku přímo v tramvaji bezkontaktní kartou už v Liberci není žádný problém. Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) jako první v Česku zavedl nový systém, který používají v hromadné dopravě v Londýně nebo Chicagu. Novinku představil dopravní podnik v sobotu v Liberci u příležitosti dne otevřených dveří.

Ředitel libereckého dopravního podniku Luboš Wejnar představil bezkontaktní platbu za jízdenky. Foto: Jaroslav Švehla, Právo
V liberecké tramvaji se za jízdenky platí bezkontaktně

„Bezkontaktní možnost platby v prostředcích hromadné dopravy je obrovská inovace,“ řekl generální ředitel DPMLJ Luboš Wejnar.

Nový systém bude zatím půl roku fungovat jen ve zkušebním provozu, a tak cestující najdou tři terminály pro bezkontaktní platby pouze v nízkopodlažní tramvaji typu EVO2, která v Liberci zatím jezdí jediná.

Pokud se bezkontaktní odbavování cestujících osvědčí, dopravní podnik terminály přidá i do dalších tramvajových vozů v Liberci a Jablonci nad Nisou. A nejen tam, pilotní projekt partnerů libereckého dopravního podniku, společností MasterCard a ČSOB, by se měl brzy rozšířit i do dalších měst.

Bezkontaktní placení za lístky zatím funguje jen v nových tramvajích

Foto: DPMLJ

Podle vedení DPMLJ je o bezkontaktní platby jízdného stále větší zájem. Na zastávce MHD v centru stotisícového Liberce dopravní podnik před měsícem instaloval automat, ve kterém lze za jízdenky platit mincemi nebo platební kartou [celá zpráva].

Podle prvních statistik až 20 procent zákazníků použilo v platebním automatu bezkontaktní kartu. V budoucnu by mohl odpadnout i tisk dokladu o zaplacení, na kterém je uveden čas vydání a tarif.

„Zatím to je nejjednodušší systém kontroly. Na druhou stranu výrobci mají hozenou rukavici, aby přišli se čtečkou, na které se při kontrole po přiložení karty pozná, zda má cestující zaplaceno, nebo ne,“ uvedl ředitel dopravního podniku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků