Hlavní obsah
Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

V kečupu z Polska byla jen polovina deklarovaného množství rajčat

V kečupu vyrobeném v Polsku byla jen polovina rajčat, která v něm podle informace na obale měla být, zjistila laboratorní analýza Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Šlo o privátní značku Benita z řetězce Kaufland. SZPI nařídila řetězci výrobek stáhnout z prodeje, informoval ve čtvrtek mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
V kečupu z Polska byla jen polovina deklarovaného množství rajčat

Zatímco na obale výrobce uváděl, že na 100 gramů výrobku se použilo 140 gramů rajčat, ve skutečnosti jich bylo použito jen 70 gramů. Šlo o výrobek Benita Ketchup mild s minimální trvanlivostí do 10. května 2018. „Spotřebitelé tak byli klamáni o obsahu složky, která se použila k výrobě potraviny,” uvedl mluvčí.

Firma podle inspekce falšovala potraviny a s řetězcem zahájí správní řízení. Výrobek také nařídila stáhnout z prodeje. Mluvčí Kauflandu v reakci uvedla, že nařízení SZPI samozřejmě respektuje. „Kečup, o kterém nás informovala, jsme stáhli z prodeje již 25. července 2017,” uvedla mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Zákazníkům se za vzniklé nepříjemnosti omluvila s tím, že mají možnost zakoupené zboží vrátit.

S privátní značkou kečupu měl letos Kaufland problém i v případě výrobku K-Classic Tomato rajčatový jemný, také vyrobeném v Polsku. Ač se na obale uvádělo, že na 100 gramů výrobku se použilo 205 gramů rajčat, ve skutečnosti to bylo jen 152 gramů.

V řetězci Lidl zas kontrola SZPI objevila výrobek z Německa, který se neměl vůbec nazývat kečup - neobsahoval totiž dostatečný podíl rajčatové sušiny, jak to žádá vyhláška. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků