Hlavní obsah
Mezinárodní agrosalón Země živitelka přiblížil i chytré zemědělství jako robotické kravíny. Na snímku je plemenný býček. Foto: Václav Pancer, ČTK

V „chytrých kravínech” sledují dojnice on-line

V českém zemědělství se stále víc prosazuje digitalizace a takzvané chytré zemědělství jako robotické kravíny nebo drony. Poukázala na to i nedávná výstava Země živitelka, která se konala na Výstavišti v Českých Budějovicích.

Mezinárodní agrosalón Země živitelka přiblížil i chytré zemědělství jako robotické kravíny. Na snímku je plemenný býček. Foto: Václav Pancer, ČTK
V „chytrých kravínech” sledují dojnice on-line

Agrosalón, která se konal od 23. do 28. srpna a na němž se představilo přes 550 vystavovatelů z více než 20 zemí, přiblížil i „chytré” zemědělství: robotické kravíny, traktory s vestavěnou GPS, drony s kamerou, které umožňují rychlou kontrolu pole ze vzduchu, automatický systém dojení nebo čidla, která monitorují vlhkost půdy.

GPS systémy se nejdřív prosadily v rostlinné výrobě. „Stále se to zpřesňuje, brzy se budeme bavit o samořiditelných traktorech. Již dnes používají traktory autonomní navigaci, kdy řidič není řidičem, ale spíše operátorem,” řekl předseda představenstva Výstaviště České Budějovice Mojmír Severin.

V české živočišné výrobě se první robotizované stáje objevily před deseti lety. Digitalizují jak velké podniky, které investují v desítkách či stovkách miliónů korun, tak i malí farmáři, koupí třeba jen jednoho dojícího robota. Při koupi novinek využívají podporu z Programu rozvoje venkova.

„Dojením to nekončí: robotické přiháněče píce nebo celé autonomní krmné systémy pro stáje. Obojky, které měří aktivitu hospodářských zvířat, jsou běžnou součástí každé dojírny, i nerobotické," řekl Severin.

Automatické krmení

Lidé si na Zemi živitelce mohli prohlédnout třeba automatický systém krmení krav čerstvým krmivem. Nabízí krmení 24 hodin denně. Mezi vystavenými předměty byl i secí stroj se hřeby určený pro páskové setí. Vodicí hřeby simulují zakořenění v požadované hloubce mezi 0 až 15 centimetry pro hluboko kořenící rostliny, jako je řepka. Hřeby jištěné proti kamenům prorážejí zemi, přičemž ji nadzvedávají, provzdušňují a vytvářejí cestu pro kořeny, které mohou růst do hloubky snadno a rychleji.

„Chceme ukázat, že zemědělství je velmi moderní a progresivně se rozvíjející obor. V roce 1930 bylo přes 30 procent všech zaměstnaných lidí v zemědělství, dnes mezi dvěma až třemi procenty. Industrializace pokračuje a zemědělci jsou často nuceni uchylovat se k autonomním systémům, aby nahradili těžce sehnatelnou lidskou práci,” řekl Severin.

Agrosalon Země živitelka připomínal 100 let českého zemědělství. Mezi stroji byly historické pluhy i mlátička zapsaná v Guinnessově knize rekordů. Letos výstava přilákala 116 tisíc lidí, nejvíce od roku 2005.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků