Hlavní obsah

V Česku se prodávají nebezpečné nafukovací výrobky pro děti

Česká obchodní inspekce zjistila na trhu čtveřici zdraví nebezpečných výrobků pro děti. Nafukovací velryba, delfín, člun a ryba s rolničkou obsahují nebezpečné ftaláty. Ty mohou svojí toxicitou ohrozit reprodukční vývoj dětí. V posledních dnech je to několikátý případ prodeje dětského zboží obsahující toxické látky.

V Česku se prodávají nebezpečné nafukovací výrobky pro děti

Všechny čtyři nafukovací výrobky se již nesmí prodávat. Zákon totiž přímo zakazuje výskyt ftalátů v hračkách. Podle inspekce krom jedné výjimky není na obalech uveden dovozce zboží do České republiky, všechny věci však pochází z Číny.

"Přímé ohrožení nebo akutní poškození zdraví v tomto případě nehrozí. Riziko vychází ze skutečnosti, že ftaláty se mohou kumulovat zejména v tukových tkáních dítěte a jsou obtížně metabolizovatelné," uvedla inspekce k jednotlivým věcem.

Případy nebezpečných látek se množí

Na přítomnost ftalátů v některých školních potřebách v úterý upozornilo sdružení Arnika. Podle něj jsou rizikové zejména výrobky z PVC, proto doporučují při nákupu vybírat alternativní materiály. Například místo plastových penálů kupovat raději látkové.

Co jsou to ftaláty:
Jedná se o estery kyseliny ftalové. Používají se jako změkčovadla při výrobě plastů. Mezi nejrozšířenější patří DEPH (di-2-etylhexyl ftalát), jenž je reprodukční a vývojovou toxickou látkou. Mezi další nebezpečné ftaláty patří di-isononyl ftalát (DINP), di-n-octyl ftalát (DNOP), di-iso-decyl ftalát (DIDP), butyl benzyl ftalát (BBP), dibutyl ftalát (DBP). Kvůli své toxicitě se nesmí používat při výrobě hraček či dětské kosmetiky.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků