Hlavní obsah
Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude náměstek ministra vnitra Petr Mlsna (na snímku z 25. září 2020). Foto: Vít Šimánek, ČTK

V čele antimonopolního úřadu stane Mlsna

Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má být náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Vláda navrhne jeho jmenování prezidentu Miloši Zemanovi, schválila to na pondělním zasedání. Informaci České televize potvrdil sám Mlsna.

Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude náměstek ministra vnitra Petr Mlsna (na snímku z 25. září 2020). Foto: Vít Šimánek, ČTK
V čele antimonopolního úřadu stane Mlsna

Pokud jej hlava státu jmenuje, Mlsna nastoupí do úřadu 2. prosince. Nahradí Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Rafajovo odvolání prezidentovi navrhovala vládní koalice. Šéf ÚOHS čelil kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém.

Mlsna řekl, že chce obnovit důvěryhodnost antimonopolního úřadu v odborných kruzích i u veřejnosti. Považuje to za klíčový úkol prvního roku v úřadu.

Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo 11 uchazečů. Jedním z nich byl bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, dalšími například bývalí místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Je to vůbec poprvé, co na tuto pozici bylo vyhlášeno výběrové řízení. Dosud nového předsedu vybírali politici. Původně byla mezi podmínkách nutnost, aby kandidát měl bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné. Podle protikorupčních organizací i opozičních Pirátů však taková podmínka vylučovala kandidaturu kohokoliv mimo státní správu, vláda po jejich kritice podmínku vypustila.

Petr Mlsna (41)
Náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy a archivnictví a bývalý ministr bez portfeje a předseda Legislativní rady vlády ve vládě Petra Nečase (jako nestraník; prosinec 2012 až červenec 2013). Vystudoval Právnickou fakultu UK a německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. V minulosti byl zaměstnancem odboru kompatibility s právem EU na Úřadu vlády ČR, ředitelem kabinetu ministra a předsedy Legislativní rady vlády, šéfem sekretariátu Legislativní rady vlády a ředitelem odboru vládní legislativy. V srpnu 2010 se stal náměstkem ministra spravedlnosti, poté byl náměstkem místopředsedkyně a v prosinci 2012 byl jmenován ministrem bez portfeje a předsedou Legislativní rady vlády. Poté byl náměstkem ministryně spravedlnosti a náměstkem ministra školství.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků