Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

V Bulharsku začalo jednání o licenci, ČEZ doufá v dobrý konec

V dobrý konec, tedy že řízení o odebrání licence k distribuci elektřiny bude v Bulharsku nakonec zastaveno, doufá společnost ČEZ. Bulharský regulační úřad totiž v úterý začal veřejně projednávat možnost odejmutí licence českému energetickému kolosu. Manažer ČEZ pro Bulharsko Petr Dokládal podle listu Novinite prohlásil, že se tak děje na základě čistě formálních pochybení.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
V Bulharsku začalo jednání o licenci, ČEZ doufá v dobrý konec

„ČEZ nemá co skrývat a chceme pokračovat v práci v Bulharsku tím, že budeme zajišťovat kvalitní dodávky elektrické energie domácnostem a firmám v západní části země,“ citovaly Novinite Dokládala. Ten doufá, že po předložení potřebných údajů by mohla být procedura odejmutí licence zastavena.

Firma se v Bulharsku potýká s problémy na několika frontách, mimo jiné je podezřelá z pokusu obejít zákon o veřejných zakázkách. ČEZ jakékoli obvinění z protiprávní činnosti odmítá.

Potíže bulharské odbočky české společnosti začaly po masových protestech Bulharů proti vysokým účtům za elektřinu, které 19. února spustily proces možného odebrání licence a den poté vyústily v pád pravicové vlády Bojka Borisova.

Zahájeno už i trestní řízení

Údajné prohřešky, kterými se regulační úřad zabývá, se týkají chyb v protokolech o instalaci elektroměrů, zpoždění povinných výkazů a především případného porušení zákona o veřejných zakázkách.

Kvůli možnému pokusu obejít zákon bulharské úřady už v případě ČEZ zahájily trestní stíhání. Trestní stíhání se v případě ČEZ týká hlavně údajných pochybení, která prý prokuratura zjistila ve smlouvách uzavřených při sjednávání veřejných zakázek. Proti Energo-Pro trestní stíhání zahájeno nebylo. EVN z této kontroly vyšla bez zjištěných nedostatků.

Mimo to chce prokuratura v případě ČEZ prověřit rozdělování dividend, při němž bulharské ministerstvo hospodářství jako zástupce státu údajně neplnilo své povinnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků