Hlavní obsah
Výroba sýru pecorino Foto: Yara Nardi, Reuters

USA zavedly cla na francouzská vína nebo italské sýry. EU chystá odvetu

Spojené státy od pátku zavedly nová cla ve výši 10 procent na letadla Airbus a 25 procent na řadu zemědělského a průmyslového zboží z EU, jako jsou třeba vína, sýry nebo kašmírové svetry. EU v reakci oznámila, že se chystá uvalit odvetná cla na americké zboží. Cla souvisí s dlouholetým sporem o dotace největších výrobců letadel Airbus a Boeing.

Výroba sýru pecorino Foto: Yara Nardi, Reuters
USA zavedly cla na francouzská vína nebo italské sýry. EU chystá odvetu

Nová americká cla se zaměřují především na zboží ze zemí, ve kterých se vyrábějí letadla Airbus, tedy Británii, Francii, Německo a Španělsko.

Dotknou se převážně výrobků s ochrannou známkou, jako je skotská a irská whisky, francouzská vína nebo španělské sýry, které se v Evropě smějí prodávat pod těmito názvy jen v případě, že pocházejí z určitého regionu a vyrábějí se tradičním způsobem. Za zrušení této praxe bojují američtí producenti mléka. Podle serveru BBC se to týká i třeba italského sýru pecorino nebo nizozemského eidamu.

Evropská unie zavede „v pravou chvíli” vlastní cla na americké zboží kvůli dotacím pro amerického výrobce letadel Boeing. Oznámila to v pátek evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

„Litujeme amerického rozhodnutí přijít se cly. Tento krok nám nenechává žádnou jinou alternativu, než abychom je v pravou chvíli následovali vlastními cly v případě Boeingu, kde bylo zjištěno, že USA porušují pravidla WTO,” uvedla Malmströmová.

Podle Malmströmové uvalení cel neslouží dlouhodobým zájmům nikoho. Způsobí velmi významné škody v leteckém sektoru USA i unie a budou mít za následek poškození dalších odvětví, která už tak trpí současným obchodním napětím.

Letitý spor o dotace

Na počátku tohoto měsíce WTO rozhodla, že USA mohou uvalit cla na dovoz zboží z EU za 7,5 miliardy dolarů (172,7 miliardy Kč). Plány EU na zavedení cel na americké zboží WTO ještě posuzuje, rozhodnutí se očekává začátkem příštího roku.

Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u Světové obchodní organizace (WTO) navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu.

Jde o další kapitolu v obchodní válce, kdy nejprve USA loni zavedly cla na ocel a hliník nejen z EU. Unie následně zavedla cla na rozličné americké výrobky jako třeba motorky Harley Davidson nebo bourbon a arašídové máslo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků