Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Právo

Úrokové sazby hypoték v březnu dosáhly na prosincové rekordní minimum

Průměrná úroková sazba hypoték v březnu se snížila na 3,17 procenta, čímž došlo k vyrovnání prosincové nejnižší hodnoty od doby sledování ukazatele, tedy od roku 2003. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu.

Ilustrační foto Foto: Právo
Úrokové sazby hypoték v březnu dosáhly na prosincové rekordní minimum

„S příchodem jara přišlo i oživení na hypotečním trhu. Vysoký březnový objem sjednaných úvěrů byl doprovázen pohybem sazeb, které dorovnaly svá minima z konce loňského roku a naznačily, že i letos se můžeme brzy dočkat nového dna sazeb především díky jarním slevovým akcím,“ uvedl hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Březnový objem hypoték přesáhl 12 miliard korun a proti lednu a únoru stoupl přibližně o 40 procent. Navíc v dubnu následovaly další akce bank související s bonusy a slevami u hypoték. Dá se tak předpokládat, že úrokové sazby v dubnu zřejmě ještě klesnou.

Prosincovým číslům se blíží i aktuální počty a objemy hypoték. V březnu bylo sjednáno 7134 hypotečních úvěrů, což bylo proti únoru o 2000 více. Hypotékám se dařilo i z hlediska objemů. Meziměsíční nárůst je zhruba o 3,5 miliardy korun. Klienty láká nejen nízká úroková sazba, ale také stále mírně klesající ceny nemovitostí.

Garance sazeb a rušení poplatku za vedení hypotéky

Dalším důvodem zvýšených počtů a objemů u hypotečních úvěrů je i garance úrokových sazeb při refinancování až rok dopředu. Banky se předhánějí, která nabídne delší záruku na nízkou sazbu. Tím si v podstatě různě přetahují klienty s končící fixací až třeba za půl roku. Na podzim se prý ale také může stát, že výrazně klesne objem i počet úvěrů, protože tito klienti už budou mít dávno novou sazbu zajištěnou.

Banky v březnu a začátkem dubna rušily velmi diskutovaný poplatek za správu hypotečního úvěru. Od 15. dubna zrušila tento poplatek Equa bank. Do konce dubna u Sberbank platí akční jarní nabídka, u které banka garantuje poplatek jednu korunu za poskytnutí úvěru. Také GE Money Bank v březnu zrušila poplatky za zpracování a vedení úvěrového účtu a za odhad ceny nemovitostí u všech účelových i neúčelových hypoték a fixací.

Banky loni uzavřely 60 461 hypotečních smluv za celkem 123,21 miliardy korun. Hypotečnímu trhu hrál do karet rekordní počet sjednaných hypoték před pěti lety. Tehdy byly stejně jako loni nejoblíbenější pětileté fixace.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků