Hlavní obsah
Firmy musí úřadům práce například vykazovat příspěvky, které jim ale dává sám úřad. Foto: Jan Handrejch, Právo

Úřad práce chce po firmách údaje, které už má. Vyhrál anketu Absurdita roku

Absurditou roku 2015 se stal požadavek Úřadu práce na údaje od zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením, které již úřad vlastní. Výsledky ankety o nejvíce nesmyslnou byrokratickou zátěž byly ve čtvrtek vyhlášeny v Praze na základě hlasování veřejnosti.

Firmy musí úřadům práce například vykazovat příspěvky, které jim ale dává sám úřad. Foto: Jan Handrejch, Právo
Úřad práce chce po firmách údaje, které už má. Vyhrál anketu Absurdita roku

Zaměstnavatelé, kteří mají nadpoloviční podíl osob se zdravotním pojištěním, mají právo čerpat podporu od Úřadu práce. S úřadem však musí uzavřít dohodu o vymezení chráněných pracovních míst. Absurdní na tomto procesu jsou přílohy, kterými musí zaměstnavatelé žádost o dohodu doplnit. Protože všechny údaje, které Úřad práce v těchto přílohách požaduje, již sám vlastní.

"Vítězná absurdita se zprvu nemusí jevit, jako zásah byrokratů proti podnikatelům, avšak přílohy, které musí zaměstnavatelé v důsledku tohoto nařízení dodávat, jsou opravdu jen další nadbytečnou zátěží," uvedli organizátoři ankety.

Nesmyslné je i chování ohledně vykazování příspěvků těmto firmám. "Zaměstnavatelé musí evidovat a přiložit přehled celkové výše příspěvků, které získali od Úřadu práce ČR, a to vždy za poslední čtyři roky. Tyto příspěvky však poukazuje firmě sám adresát žádosti, tedy Úřad práce," dodali organizátoři.

Kdo firmě kolik vydělal

Zaměstnavatelé musí také přikládat přehled tržeb získaných prodejem výrobků a služeb, které souvisí se zaměstnáváním postižených osob. Většina firem, kterých se povinnost týká, má v průměru 60 až 70 procent zaměstnanců se zdravotním postižením, kteří se podílejí, ať už přímo či nepřímo, na vzniku všech tržeb dané firmy. Firma získává tržby jako celek a nelze je tedy podle zaměstnavatelů členit mezi jednotlivá pracovní místa.

Anketa je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku. Smyslem je snaha o zlepšení podnikatelského prostředí v ČR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků