Hlavní obsah
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

ÚOHS uložil Severočeské vodárenské společnosti pětimiliónovou pokutu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu ve výši pět miliónů korun Severočeské vodárenské společnosti. Jak uvedl předseda ÚOHS, důvodem bylo chybování v zakázce na zvýšení kapacity úpravny vody v Meziboří. Pokuta je jedna z nejvyšších v letošním roce.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
ÚOHS uložil Severočeské vodárenské společnosti pětimiliónovou pokutu

„Rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad,“ sdělil Rafaj s tím, že chyby v tendru podle něj byly závažné. Zakázka v objemu téměř 290 miliónů korun byla zadávána na počátku letošního roku.

Vodárenská společnost podle ÚOHS nepostupovala v souladu se zákonem, když pro zhotovení jedné z části stavby požadovala použití určitého drenážního systému od firmy The F.B. Leopold Company Inc.

Podle zákona o veřejných zakázkách ale nesmí zadávací podmínky obsahovat požadavky nebo odkazy na obchodní firmy, názvy nebo jména a příjmení či specifická označení konkrétního zboží či služeb, pokud to není odůvodněno předmětem zakázky.

„V případě uvedení názvů konkrétních výrobců či zboží dochází ke zvýhodnění určitých dodavatelů a současně k diskriminaci uchazečů či výrobců, kteří daným typem výrobku nedisponují,“ uvedl Rafaj.

Zadavatel má podle něj povinnost v zadávací dokumentaci uvést dostatečně přesný a srozumitelný popis předmětu zakázky. Pokud není takový popis možný, lze použít odkaz na konkrétní výrobek, avšak vždy s dovětkem o přípustnosti řešení stejného druhu.

„V šetřeném případě nebyl odkaz na konkrétní výrobek obhajitelný předmětem zakázky a zadavatel jej rovněž dostatečně neodůvodnil. Postup zadavatele mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ dodal Rafaj.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků