Hlavní obsah
Rafinerie Unipetrol Foto: Unipetrol

Unipetrol ve 3. čtvrtletí vydělal miliardu

Petrochemický holding Unipetrol v letošním třetím čtvrtletí vykázal miliardu korun čistého zisku, před rokem to bylo 1,28 miliardy. Tržby klesly na 34,8 miliardy korun z téměř 36 miliard ve třetím čtvrtletí 2018. Provozní zisk se ale meziročně zvýšil, uvedla ve čtvrtek firma.

Rafinerie Unipetrol Foto: Unipetrol
Unipetrol ve 3. čtvrtletí vydělal miliardu

„Také ve třetím čtvrtletí jsme zaznamenali dobrý hospodářský výsledek. Byli jsme úspěšní ve velkoobchodním i maloobchodním prodeji. Vygenerovali jsme čistý zisk na úrovni jedné miliardy korun, a to i navzdory složité makroekonomické situaci,” uvedl generální ředitel skupiny Unipetrol Tomasz Wiatrak.

Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) za letošní třetí čtvrtletí činil 2,5 miliardy korun. Loni ve stejném období to byly zhruba dvě miliardy Kč.

Unipetrol ve třetím čtvrtletí zpracoval 2,1 milionu tun ropy. Firma v uvedeném období investovala 1,4 miliardy korun.

„Unipetrol pokračuje v modernizaci své sítě Benzina a expanzi občerstvovacího bistra Stop Cafe a připravuje ostré zahájení výroby na nové polyetylenové jednotce,” uvedla společnost.

V maloobchodním prodeji firma pokračovala v expanzi na Slovensku, kde se chce stát jedním z klíčových hráčů. Koncem září zde získala povolení od antimonopolního úřadu k převzetí dalších sedmi čerpacích stanic.

V Česku Unipetrol pod značkou Benzina provozoval ve třetím čtvrtletí 413 čerpacích stanic a podle firmy zvýšil svůj tržní podíl na 24 procent.

Do skupiny Unipetrol spadají spolu se sítí čerpacích stanic Benzina také rafinerie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, firma Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická firma Spolana, výzkumná centra v Litvínově a Brně. Holding zaměstnává víc než 4800 lidí.

Od roku 2005 je Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od loňska jediným vlastníkem firmy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků