Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Unie se chystá zakázat neúsporné varné konvice, fény a topinkovače

Zákaz fénů, varných konvic a topinkovačů s vysokou spotřebou energie chce letos na podzim navrhnout Evropská komise (EK). Podle listu The Daily Telegraph to řekl její šéf Jean-Claude Juncker při zasedání komise letos 20. dubna. Návrh je podle britského listu již dávno hotový, zveřejnění se však chystá až po britském referendu o setrvání v Unii či odchodu z ní.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Unie se chystá zakázat neúsporné varné konvice, fény a topinkovače

Důvodem odkladu jsou prý obavy, že kampaň za vystoupení z EU by využila tohoto návrhu k agitaci za odchod ze sdružení, jež chce prosazovat zákazy i v oblasti, která se dotýká každého, kdo si dělá čaj a topinky.

Zejména v Británii jsou totiž tyto návrhy ožehavé. Na ostrovní zemi připadá například třetina všech prodejů varných konvic v Unii, přestože ve Spojeném království žije jen devítina obyvatelstva EU. Zástupce britské kampaně za odchod z Unie Matthew Elliott už také záměr Komise ostře napadl.

„Unie nyní zasahuje do příliš mnoha aspektů našeho života, od našich snídaní po naše hranice. Pokud budeme hlasovat pro setrvání v ní, budeme bezmocní tváří v tvář lavině unijních regulací, kterou Brusel odkládá na dobu po referendu,“ řekl Elliott.

Na řadě mobily?

Unijní činitelé byli naopak podle britského listu vyzváni, aby upozornili řídící pracovníky ve svých úřadech na každý problém v jejich portfoliu, který by se mohl vztahovat k Británii a mohl by v případě zveřejnění posílit odpůrce členství v EU.

Komisaři se prý shodli, že vzhledem k „citlivosti obklopující určité produkty“ je nutný „diplomatický“ přístup při volbě položek, které je třeba regulovat. Komise chce také získat aktivisty Zelených a další zájmové skupiny, aby se „vyslovily ve prospěch“ jejího návrhu.

Daily Telegraph připomíná, že už zákaz energeticky neefektivních vysavačů a elektrických trub s vysokou spotřebou energie v roce 2014 vyvolal v Británii ostře odmítavou reakci veřejnosti.

V rámci směrnice o tzv. ekodesignu zkoumá Komise možnosti podobného zásahu také u mobilních telefonů, osušovačů rukou, rychlomyček na podlahy, internetových routerů a dalších zařízení.

Že se o zpřísnění ekologických směrnic 20. dubna diskutovalo, potvrdila Novinkám i mluvčí Evropské komise Karolína Kottová.

„Komisaři došli k závěru, že rozhodnutí o revizi budou učiněna až po získání relevantních údajů o skutečných úsporách v nákladech na energii a celkovém hospodářském přínosu takových změn. Cílem energetické unie je totiž především snížit náklady na energie pro občany i průmysl,“ uvedla mluvčí.

Anketa
Souhlasíte s regulací energeticky náročných spotřebičů?
Ano
7 %
Ne
93 %
Celkem hlasovalo 10269 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků