Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

UniCredit zavede záporné úrokové sazby u vkladů nad milion eur

Největší italská banka UniCredit zavede od příštího roku negativní úrokové sazby pro klienty, jejichž vklad přesahuje milion eur (25,8 milionu Kč). Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na vyjádření banky.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
UniCredit zavede záporné úrokové sazby u vkladů nad milion eur

UniCredit tak uvedla na pravou míru oznámení svého generálního ředitele Jeana-Pierra Mustiera z minulého týdne. Ten tehdy řekl, že v reakci na kroky Evropské centrální banky zavede negativní úrokové sazby u vkladů nad 100 000 eur (2,58 milionu korun).

Mustierovo oznámení kritizovaly italské bankovní odbory. Skupina na ochranu spotřebitelů Codacons chtěla tento krok napadnout u soudu.

Podle mluvčího UniCredit se ale negativní úrokové sazby budou týkat pouze klientů, kteří mají na účtu přes milion eur, tedy 0,1 procenta zákazníků. Banka jim zároveň nabídne alternativní způsoby investování.

Mustier nedávno z pozice předsedy Evropské bankovní federace tlačil na Evropskou centrální banku, aby snížila dopady negativních úrokových sazeb na banky. Doporučil tehdy zpoplatnění vkladů.

Česká pobočka UniCredit nechtěla komentovat, zda by se opatření mělo týkat i tuzemska. Situace je zde odlišná. Na rozdíl od eurozóny, kde ECB snížila depozitní sazbu na –0,5 procenta, Česká národní banka drží základní úrokovou sazbu na dvou procentech.

Negativní úrokové sazby již dříve u vysokých vkladů zavedly některé banky v Německu a Dánsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků