Hlavní obsah
Práce ve skladech internetového obchodu společnosti Amazon v polské Vratislavi. Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Právo

Účtujte Amazonu za balíky mnohem více, vyzval Trump americkou poštu

Americký prezident Donald Trump v sobotu vyzval na Twitteru americkou poštovní službu, aby si za doručování balíků internetového prodejce Amazon účtovala „mnohem více”. Napsal, že zatímco pošta vykazuje ve Spojených státech každoročně několikamiliardové ztráty, účtuje Amazonu a dalším firmám za doručování balíků jen nízké částky, a umožňuje jim tak vyšší zisky.

Práce ve skladech internetového obchodu společnosti Amazon v polské Vratislavi. Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Právo
Účtujte Amazonu za balíky mnohem více, vyzval Trump americkou poštu

Poštovní služba funguje ve Spojených státech jako nezávislá agentura federální vlády a podle svého webu nepobírá na provoz žádné peníze od daňových poplatníků. Její sazby neurčuje prezident, ale jím jmenovaná Poštovní regulační komise. Ta v listopadu zvýšila ceny za balíkové zásilky o dvě procenta.

Amazon založil Jeff Bezos, který zůstává jeho hlavním výkonným ředitelem. Podle agentury Bloomberg je nejbohatším člověkem na světě. Bezos také vlastní list The Washington Post, který opakovaně sklízí Trumpovu kritiku.

Americká pošta doručuje zhruba 62 procent zásilek Amazonu. V předvánoční sezóně to jsou 3,5 až 4 miliony zásilek denně. Z 21 procent společnost využívá služeb firmy UPS a dále pak FedEx, uvedla agentura Reuters.

V minulosti Amazon zvažoval, že zásilky bude doručovat sám. Za rok 2015 činily jeho výdaje na dopravu 11,5 miliardy dolarů (244,7 miliardy Kč), což představuje 46 procent celkových ročních provozních nákladů.

Akcie Amazonu v reakci na dnešní Trumpův tweet ztrácely v závěru obchodování 1,4 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků